Domowe sposoby na egzemę

Domowe sposoby na egzemę
Oceń nasz wpis!

Egzema należy do jednych z bardziej nieprzyjemnych i uporczywych problemów dermatologicznych. Ta dolegliwość występująca na tle alergicznym ma tendencję do częstych nawrotów. Gdy pojawią się pierwsze objawy, warto sięgnąć po sprawdzone, naturalne sposoby, które pozwolą na szybsze pozbycie się zmian.

Popularne domowe sposoby na egzemę przynoszą ulgę, zmniejszają nieprzyjemne objawy oraz przyspieszają gojenie się skóry, na której wystąpiły zmiany. Często wykorzystywany, naturalny sposób to kąpiel z dodatkiem krochmalu. Ta substancja powoduje, że zmiany bledną i stają się mniej widoczne oraz łagodzi swędzenie, które jest często prawdziwą zmorą osób cierpiących na egzemę. Krochmal można kupić w każdym sklepie pod postacią zwykłej mąki ziemniaczanej. Należy najpierw rozrobić ją oddzielnie we wrzącej wodzie, a następnie dodać do kąpieli. Trzeba jednak uważać ze stosowaniem tej metody, ponieważ zbyt częste korzystanie z krochmalu może również doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry.

Naturalny sposób na egzemę to także zwiększenie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie. Badania naukowe udowodniły, że duże ilości tych kwasów skutecznie zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych skóry, występujących w przypadku łuszczycy oraz egzemy. Cenne tłuszcze znajdują się między innymi w rybach. Innych źródłem tego składnika jest także siemię lniane. Można je dodawać do różnych dań, na przykład do sałatek lub płatków owsianych.

Na kondycję skóry bardzo korzystnie wpływa także aloes. Substancje znajdujące się w soku z aloesu przynoszą dużą ulgę zmienionej skórze. Wykazują właściwości chłodzące oraz silne działanie przeciwzapalne. Aloes można wyhodować w domu i wykorzystywać jego liście do przygotowania kojących okładów na zmienione miejsca.

Domowy sposób na egzemę obejmuje także różne techniki relaksacyjne. Silny stres powoduje dodatkowe pogorszenie zmian skórnych. Dlatego warto unikać stanów silnego napięcia. Jeśli nie można uciec przed stresem, warto znaleźć czas na rozluźniające zajęcia, na przykład aktywność fizyczną. Często przyczyną stresu są także same zmiany skórne, które wpływają niekorzystnie na wygląd. W takiej sytuacji tym bardziej trzeba skupić się na relaksie oraz pozytywnych myślach.

W przypadku egzemy duże znaczenie może mieć również dieta. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które są szczególnie narażone na alergie pokarmowe. W przypadku podejrzenia takiego uczulenia można spróbować wyeliminowania z diety produktów, które są najczęściej odpowiedzialne z wywoływanie alergii. Jest to na przykład mleko krowie oraz jego przetwory. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testów, które pozwolą znaleźć ewentualne alergeny pochodzące z pożywienia.

Istnieje wiele prostych, domowych sposobów, które przynoszą znaczną ulgę w przypadku egzemy. Cieszą się one dużą popularnością wśród osób cierpiących na taką dolegliwość, ponieważ kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji  tego typu skóry są stosunkowo drogie, a leki sterydowe mają niekorzystne skutki uboczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5