HPV a Kłykciny. Kilka przydatnych informacji.

HPV a Kłykciny. Kilka przydatnych informacji.
Oceń nasz wpis!

Wydawać by się mogło, że choroby weneryczne są domeną dawnych czasach i nie powinno już być przed nimi żadnych obaw. Jednak jest zupełnie odwrotnie – w ostatnich czasach choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową staje się najpopularniejszymi chorobami, na które zapadają ludzie. Pojawia się zapewne pytanie: dlaczego tak się dzieje? Powodów można by wymienić z pewnością wiele, jednak do najpopularniejszych z nich przede wszystkim należą: coraz wcześniejsza inicjacja seksualna połączona z brakiem dostatecznej wiedzy na ten temat. Trzeba także wspomnieć o tym, że obecnie panuje trend dotyczących częstej zmiany partnerów oraz stosunków seksualnych z przypadkowymi partnerami, często bez zabezpieczenia mechanicznego, a więc bez ochrony przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wszystkie wymienione powyżej czynniki przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób w różnym wieku, o różnym statusie społecznym jest zarażonym wirusem HPV, którego jest ponad 120 odmian powodujących różne choroby. U wielu osób zarażonych nie pojawiają się żadne objawy, jednak jedną z najczęściej rozpoznawalnych chorób, które objawiają się u osób zakażonych wirusem HPV są kłykciny kończyste. Choroba ta pojawia się zarówno u kobiet jak i mężczyzn, ale co warte podkreślenia – może także pojawić się u dzieci, które nie dbają o higienę intymnych części ciała.

W jaki sposób rozpoznać kłykciny kończyste?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, u niektórych osób zakażenie wirusem HPV przebiega zupełnie bezobjawowo, zdarza się, że nawet kilka lat zakażona osoba nie zauważa u siebie żadnych niepokojących objawów. Jeśli zaś chodzi o objawy kłykcin kończystych to warto zaznaczyć, że mogą one przybierać różne rozmiary i albo stopniowo zanikać albo też znacznie się powiększać. Głównym objawem choroby są płaskie grudki w kolorze brunatnym lub różowym, które początkowo mają zaledwie kilka milimetrów natomiast z czasem zaczynają się łączyć, stają się chropowate i kształtem przypominają kalafior.

Gdzie najczęściej można je zauważyć?

U mężczyzn zazwyczaj występują na żołędzi, na wewnętrznej blaszce lub wędzidełku napletka, natomiast u kobiet na wargach sromowych, przy ujściu cewki moczowej czy okolicach odbytu. Czasem jednak mogą pojawiać się w innych miejscach, w zależności od stopnia rozwinięcia choroby. Pierwsze oznaki kłykcin kończystych powinny być natychmiastowym sygnałem do zasięgnięcia porady u lekarza i podjęcia stosownego leczenia, aby doprowadzić do wyleczenia objawów choroby.

Trzeba jednak pamiętać, że czasem prócz niewielkich zmian na skórze, choroba nie daje o sobie w inny sposób znać. Nie ma podwyższonej temperatury, złego samopoczucia i innych objawów, które sprawiają, że pacjent może zacząć podejrzewać u siebie jakąś chorobę. Warto podkreślić, że tak naprawdę, aby dobrze zdiagnozować chorobę wywołaną wirusem HPV jaką są kłykciny kończyste należy wykonać test na obecność wspomnianego wirusa. 

W jaki sposób leczy się kłykciny kończyste?

Po wykonaniu testu na obecność wirusa HPV i stwierdzenia zarażenia nim organizmu należy ustalić z lekarzem odpowiednie formy leczenia. Do leczenia objawów kłykcin kończystych najczęściej stosuje się: podofilinę, podofilotoksynę w formie 20 procentowego roztworu, 5-fluorouracyl, interferon alfa czy imikwimod.


2 comments on “HPV a Kłykciny. Kilka przydatnych informacji.

  1. Gaja napisał(a):

    Z reguły rak szyjki macicy jest szybko diagnozowany, więc nie jest taki groźny. Bo w tym przypadku jest jak z większością nowotworów. Im szybciej się je rozpozna, tym lepiej, bo łatwiej można leczyć. No i nie daje przerzutów najczęściej, co też jest bardzo ważne.

  2. Were napisał(a):

    AHAHA, dałaś sobie wmówić to co wszyscy. Wcale tak szybko nie diagnozuje się raka szyjki macicy. Zobacz sobie statystyki wyleczalności w porównaniu do innych krajów w Europie. Polska ma się czego wstydzić, bo rak szyjki macicy sieje u nas prawdziwe spustoszenie. To propaganda sukcesu nie poparta żadnymi liczbami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − 63 =