Jak nie dać się refluksowi

Jak nie dać się refluksowi
Oceń nasz wpis!

Choroby są nieodłączną częścią naszego życia. I choć powszechnie wiadomo, że dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a wszyscy lekarze alarmują i tłumaczą zasady profilaktyki zdrowotnej – wielu ludzi zdaje się wyznawać teorię, że ich problemy zdrowotne nie dotyczą. Tak jednak nie jest. Problemy zdrowotne mogą dotknąć każdego człowieka. A wtedy, zamiast załamywać ręce – trzeba zacząć działać. Jednak aby zacząć działać, trzeba poznać swojego wroga. Poznać czym jest dana choroba – skąd się bierze i czym się charakteryzuje. Dopiero uzbrojeni w taki oręż, oręż stworzony ze swojej wiedzy, możemy skutecznie rozpocząć i wygrać walkę z chorobą.

Refluks żołądkowy

Mianem refluksu potocznie określa się chorobę, która polega na cofaniu się treści żołądkowych z żołądka do przełyku. Choć nie brzmi to wcale tak groźne, nie należy tej choroby lekceważyć, bo z całą pewnością groźna jest. Jak każdy problem zdrowotny – lekceważony lub pomijany – może doprowadzić do pojawienia się groźnych powikłań. Zanim jednak o powikłaniach, odpowiedzmy sobie na inne, równie ważne pytanie: czym w ogóle jest ten refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się cofaniem treści żołądkowych do przełyku. W tym przypadku do przełyku dostają się również płyny, które nigdy znaleźć się w nim nie powinny – mowa oczywiście o enzymach trawiennych oraz kwasie solnym – a w końcu te składniki występują właśnie w naszym żołądku.

Jakie są objawy refluksu

Refluks, jak każda choroba, przejawia się w dość charakterystyczny dla siebie sposób. Dlatego jeżeli zauważymy u siebie, poza tak oczywistym objawem, jak cofanie się treści z żołądka, objawy takie, jak:

 – silny, promieniujący ból mostka,

 – ból szyi,

 – ból żołądka,

 – uczucie palenia w żołądku (zgaga),

 – wymioty (często również z żółcią),

 – częste odbijanie,

– gorzki lub kwaśny posmak w ustach,

powinniśmy pójść do lekarza i przebadać się pod kątem występowania refluksu. Jest to naprawdę szalenie istotna sprawa, bo nieleczony refluks często prowadzi do bardzo groźnych powikłań.

Powikłania refluksu

Często może się zdarzyć tak, że lekceważymy objawy refluksu lub leczymy tylko część jego objawów – na przykład zgagę. Nieleczony refluks może jednak doprowadzić do wystąpienia szeregu nieprzyjemności, zaczynając od stanów zapalnych – gardła, krtani, przełyku czy nawet oskrzeli – aż po nowotwór. Udowodnione bowiem zostało, że lekceważenie objawów refluksu żołądkowego może doprowadzić do aż kilkukrotnego powiększenia szans na wystąpienie nowotworu gruczołowego przełyku, nowotworu złącza żołądkowo-przełykowego oraz nowotworu płaskonabłonkowego przełyku.

Refluks prowadzić może również do wystąpienia tak zwanego przełyku Baretta (więcej: http://poradnikrefluksowy.pl/). Przełyk Baretta to z kolei diagnozowany podczas badania endoskopicznego stan, zwany stanem przedrakowym. Dlatego właśnie nie wolno nam w żadnym wypadku bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o wystąpieniu refluksu. Nawet niewinne zdawałoby się odbijanie może doprowadzić do groźnych powikłań.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + = 23