Jak stres zatruwa organizm

Jak stres zatruwa organizm
Oceń nasz wpis!

Krótkotrwały stres, powodujący wzrost poziomu adrenaliny, może mieć na nas pozytywny wpływ. Dodaje nam sił, sprawia, że koncentrujemy się na jednym zadaniu i możemy je wykonać szybciej niż zazwyczaj. Jednak przebywanie przez długi czas w stresujących sytuacjach oddziałuje szkodliwie nie tylko na naszą psychikę, ale ‒ jak się okazuje ‒ także na nasz organizm.

Organizm zatruty przez stres

Stres dotyka każdego z nas. Pojawia się w momentach, kiedy się czegoś obawiamy, denerwujemy, stajemy przed jakimś trudnym zadaniem, albo gdy brak nam czasu. W naszym organizmie objawia się on wydzielaniem się kortyzolu. Dowiedziono naukowo, że zbyt długie oddziaływanie tego hormonu, powoduje znaczny spadek odporności i pogorszenie się stanu psychicznego. W rezultacie, jesteśmy wystawieni na działanie wielu bakterii i wirusów i częściej zapadamy na różne choroby.

Organizm zatruwany przez stres jest narażony zwłaszcza na rozwój schorzeń serca i układu krążenia. Ponadto, stres zwiększa szanse na rozwój takich chorób, jak: cukrzyca typu pierwszego, choroba Hashimoto i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Badacze stwierdzili, że organizm zatruty przez stres jest również bardziej wystawiony na rozwój niektórych nowotworów.

Stres a nasza psychika

Długotrwałe pozostawanie pod działaniem stresu wpływa także negatywnie na naszą psychikę. To właśnie stres uważa się za jedną z częstszych przyczyn pojawienia się depresji. Możemy wtedy zauważyć u siebie spadek energii, złe samopoczucie, poczucie beznadziei, obniżenie motywacji, bezsenność i brak apetytu. Najlepszym lekarstwem będzie tutaj odpoczynek od sytuacji, która tak źle na nas oddziałuje.


2 comments on “Jak stres zatruwa organizm

  1. Bydgoszcz pisze:

    Stres wpływa przede wszystkim na układ immunologiczny, a to bezpośrednio powoduje, że nasz organizm jest bardzie podatny na wszystkie choroby i chłonie pierwiastki, które powodują zatrucie. Najgorsze jest to, że spirala stresu sama się nakręca i z biegiem czasu jest tylko coraz gorzej i trudno się z tego wyzwolić.

    • Szydło bez worka pisze:

      Nie tylko, bo stres wpływa też na nasze zachowania i wybory. Jak człowiek jest zestresowany, to przyjmuje więcej pokarmów, ale przede wszystkim je więcej słodyczy i przekąsek. A to dla zdrowia jest na dłuższą metę zabójcze nie tylko pod względem zatrucia organizmu i otyłości, ale wielu innych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 1 =