Leczenie trądziku za pomocą tabletek

Leczenie trądziku za pomocą tabletek
Oceń nasz wpis!

Trądzik należy do tego rodzaju schorzeń, który w istotny sposób wpływa na obniżenie jakości życia osób dotkniętych określoną dolegliwością. Walka z chorobą jest trudna. Niejednokrotnie proces leczenia trwa długie lata. Podczas kuracji należy zwracać uwagę na szereg cennych aspektów. Pożądany rezultat osiągniemy tylko wtedy, gdy zastosujemy odpowiednią dietę, prawidłowo dobrane środki farmakologiczne oraz skuteczne dermokosmetyki w postaci kremów nawilżających. Należy również pamiętać, że niewskazane jest narażanie się na stres i silne emocje.  Tabletki na trądzik, które przepisuje lekarz, są często ostatnią deską ratunku.

Tabletki na trądzik na receptę i ich działanie

Analizując określone aspekty warto zwrócić uwagę na dostępne tabletki na trądzik na receptę zawierające środek chemiczny określany jako izotretynoina. Preparaty zawierające izotretynoinę są alternatywą dla tabletek hormonalnych na trądzik. Jednak takie tabletki hormonalne na trądzik są skuteczne tylko wówczas, gdy preparaty zostaną przez lekarza dobrane odpowiednio do potrzeb określonej osoby. Izotretynoina natomiast jest to związek chemiczny zaliczany do pochodnych związków witaminy A. Jest zatem retinoidem.

Jakie działanie ma izotretynoina na trądzik? Leczenie trądziku izotretynoiną hamuje aktywność gruczołów łojowych, a także aktywność bakterii odpowiedzialnych za rozwój określonego schorzenia. Preparaty zmniejszają aktywność gruczołów łojowych, działają przeciwbakteryjnie, przywracają prawidłowy proces różnicowania komórek oraz działają przeciwzapalnie. Efektem stosowania tabletek jest długotrwałe oczyszczenie skóry. Wskazaniem do stosowania środków farmakologicznych zawierających ten związek są ciężkie postacie trądziku różowatego, gdy ogólnie dostępne leki przeciwbakteryjne nie przynoszą pożądanego efektu. Jakie posiada izotretynoina opinie? Zapewne pozytywne jak i negatywne, gdyż w pewnych przypadkach będzie przynosiła pożądane rezultaty i w innych natomiast sprawdzi się w mniejszym stopniu.

Do najczęściej stosowanych preparatów zawierających izotretynoinę należą: izotek, aknenormin, roaccutane, axotret oraz curacne.

Leki przeciwtrądzikowe – skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny

Jakie ma izotretynoina skutki uboczne? Efektem niepożądanym mogącym pojawić się przy stosowaniu określonych środków farmakologicznych jest wysychanie błon śluzowych nosa oraz gardła. Może pojawić się również:

 • zapalenie czerwieni wargowej,
 • suchość oczu,
 • krwawienie nosa,
 • ból głowy,
 • zwiększenie stężenia cholesterolu oraz glukozy we krwi.

W rzadkich przypadkach możliwe jest także wystąpienie depresji, lęku, zmian nastroju. Zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy poinformować lekarza prowadzącego w przypadku:

 • nadwrażliwości na izotretynoinę,
 • niewydolności wątroby,
 • zwiększonego stężenia lipidów we krwi,
 • zespołu suchego oka,
 • depresji,
 • przyjmowaniu preparatów zawierających witaminę A oraz tetracykliny.

Ważna jest także informacja dotycząca przyjmowanych leków i innych farmaceutyków. Nie stosuje się leków w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Przegląd tabletek na trądzik

Izotek

Tabletki te powinny być dawkowane doustnie, podczas posiłku. Jednakże dawkę oraz częstotliwość spożywania środka ustala lekarz. Długość trwania kuracji to okres od 16 do 24 tygodni. Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby podczas stosowania preparatu unikać zbyt długiego przebywania na słońcu. Lek na trądzik nie może być łączony z preparatami i kosmetykami posiadającymi działanie złuszczające, ściągające, a także wysuszające skórę. Ważne jest również, aby nie przeprowadzać zabiegu depilacji woskiem oraz ścierania naskórka. Więcej o tym leku przeczytasz na tej stronie.

Aknenormin

Lek stosuje się doustnie, podczas spożywanie posiłku. Długość trwania kuracji to zazwyczaj okres od 16 do 24 tygodni.

Roaccutane

Preparat stosuje się doustnie, podczas spożywania posiłku. Kuracja trwa zazwyczaj około 24 tygodni. Ważną kwestią jest to, aby podczas stosowania danej kuracji nie przebywać długo na słońcu. Określony środek farmakologiczny nie może być stosowany razem z preparatami mającymi działanie złuszczające, ściągające oraz wysuszające skórę. Należy unikać zabiegu depilacji woskiem oraz działań prowadzących oo ścierania naskórka. Lek ten został w wielu krajach wycofany ze sprzedaży. Powodem były skutki uboczne w postaci nasilenia depresji.

Axotrex

Stosowanie doustne, podczas trwania posiłku. Kuracja trwa najczęściej od 16 tygodni do pół roku. Podczas kuracji nie powinno się opalać.

Skutki uboczne stosowania tego leku są takie same, jak w przypadku pozostałych leków zawierających izotretynoinę.Skutki przyjmowania izotretynoiny w tabletkach są rozległe.

Curacne

Kapsułki te należy zażywać minimalnie przez 4 miesiące. Skutki uboczne przyjmowania tego leku są podobne do wyżej wymienionych.

W sporadycznych przypadkach może pojawić się:

 • niedokrwistość,
 • suchość oka wraz z zapaleniem spojówek,
 • krwawienie z nosa,
 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
 • zapalenie skóry oraz miejscowe złuszczanie skóry,
 • bóle mięśniowe czy bóle stawów.

Należy wstrzymać się od oddawania krwi podczas kuracji oraz przez okres 1 miesiąca po jej zakończeniu.

Jak widać, są to środki inwazyjne. Zazwyczaj skutkują, ale powodują też konsekwencje, których każdy wolałby uniknąć. W związku z tym, że są to silne leki, muszą być wydane na receptę. Warto więc dokładnie przemyśleć kwestię podjęcia terapii trądziku tymi lekami.

 


5 comments on “Leczenie trądziku za pomocą tabletek

 1. Diana pisze:

  U mnie te leki sprawdzają się świetnie. Nie wiem, ale jakoś omijają mnie wymieniane przez Was skutki uboczne. Może mam lekko wysuszoną twarz to wszystko, ale pomocny jest ten krem Sevolium, jest idealny do problematycznej cery.

 2. Xara pisze:

  No właśnie, nie wolno się raczej opalać jak się stosuje te leki, bo promienie UV mogą nam zaszkodzić.

 3. Fjona pisze:

  Znacie jakieś domowe sposoby na trądzik? Nie chcę truć się lekami, wolałabym to zostawić na ostateczność. Słyszałam o jakichś maseczkach, macie jakieś wyjątkowo godne polecenia?

 4. Kasiunia82 pisze:

  Kuruję się Aknenorminem i po 2 tygodniach od rozpoczęcie zaczęło mi trochę krwawić z nosa, ale to mnie nie zniechęca, mam tylko nadzieję, że nie odbije się to bardziej na moim zdrowiu. I oby tylko ten trądzik zniknął.

 5. Zosia pisze:

  Stosowałam już Izotek i wiem, że to zupełnie nie dla mnie. Nie mam aż tak silnego trądziku, żeby truć się tymi tabletkami, po których zaczęły mi wypadać włosy 🙁 Radykalnie zmieniłam dietę i zaczęłam medytować. Od jakiegoś czasu trądziku jest nieco mniej, używam też kremu Sevolium – jest dobry bo naturalny, nie zawiera chemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

43 − = 38