Streptococcus agalactiae objawy

Streptococcus agalactiae objawy
Oceń nasz wpis!

Streptococcus agalactiae to bakteria z rodziny paciorkowców, która powszechnie występuje w układzie pokarmowym człowieka, w związku z tym w większości przypadków jest ona uznawana za niezagrażającą naszemu zdrowiu. Niestety, ze względu na różne czynniki, w tym anatomiczną budowę kobiety, niniejsza bakteria może przedostać się do dróg rodnych oraz układu moczowego, co skutkuje wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów.

W poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze symptomy związane z zakażeniem Streptococcus agalactiae, poruszony zostanie również problem profilaktyki i diagnostyki niniejszej choroby.

Zakażenie Streptococcus agalactiae – krótka charakterystyka choroby

Streptococcus agalactiae jest bakterią bytującą najczęściej w układzie pokarmowym oraz w górnych drogach oddechowych człowieka. Obecność niniejszej bakterii możemy stwierdzić u ponad 30% przedstawicieli rasy ludzkiej. Osoby szczególnie narażone na zakażenie, to jednostki spożywające duże ilości mlecznych produktów niepasteryzowanych oraz te, które na co dzień pracują w służbie zdrowia, lub zmagają się z problemem nadwagi i otyłości. Zakażenie Streptococcus agalactiae szczególnie groźne jest w przypadku kobiet znajdujących się w okresie ciąży. Wówczas niniejsza bakteria może przedostać się do wód płodowych, a tym samym do płuc dziecka stwarzając przy tym ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu oraz takich chorób, jak sepsa, czy zapalenie płuc.

Streptococcus agalactiae objawy

Częste infekcje pochwy oraz układu moczowego mogą być symptomem zakażenia niniejszą bakterią. Po rozpoznaniu u siebie poniższych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, urologiem, lub lekarzem pierwszego kontaktu (tutaj przeczytasz więcej o objawach http://dobrywenerolog.pl/streptococcus-agalactiae/objawy-streptococcus-agalactiae/).

Streptococcus agalactiae objawy zakażenia u kobiet

 • Nawracające infekcje pochwy, które często objawiają się pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych oraz obecnością silnych upławów.
 • Upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu i żółtawym, zielonkawym, lub białawym kolorze.
 • Ból podczas stosunku oraz silny ból podbrzusza po stosunku
 • Zapalenie błony śluzowej macicy, które może objawiać się nadmiernym krwawieniem podczas miesiączki, lub śladowym krwawieniem między miesiączkami.
 • Nawracające zapalenie pęcherza objawiające się najczęściej bolesnością w trakcie oddawania moczu oraz uczuciem uporczywego parcia na pęcherz.

Streptococcus agalactiae objawy zakażenia u mężczyzn

 • Pieczenie cewki moczowej, występujące najczęściej podczas oddawania moczu.
 • Bolesny wzwód, wpływający często na niemożność podjęcia współżycia seksualnego.

Streptococcus agalactiae objawy zakażenia u obu płci

Wśród objawów zakażenia występujących zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn możemy wyróżnić:

 • Zapalenie pęcherza moczowego, objawiające się najczęściej problemami w oddawaniu moczu, bólem podczas oddawania moczu, uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza oraz uczuciem stałego parcia na pęcherz moczowy.
 • Pieczenie i ból w cewce moczowej, nasilające się najczęściej podczas oddawania moczu.
 • Przewlekłe zapalenia gardła, objawiające się zaczerwienieniem tylnej ściany gardła, powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych oraz bolesnością gardła.
 • Krew przy oddawaniu stolca, która może być również zwiastunem innych nieprawidłowości organizmu, w tym choroby hemoroidalnej.

Chociaż zakażenie Streptococcus agalactiae nie we wszystkich przypadkach związane jest z występowaniem powyższych objawów, przynajmniej raz na okres kilku lat powinniśmy poddawać się testom, które jednoznacznie są w stanie wykazać obecność niniejszej bakterii. Szczególnie ważne jest wykonanie profilaktycznego testu w przypadku kobiet, które znajdują się obecnie w ciąży, lub w najbliższym czasie planują posiadać dzieci.

 


4 comments on “Streptococcus agalactiae objawy

 1. Asia pisze:

  Boże, straszne z tymi kobietami w ciąży …

 2. Janina pisze:

  Asiu, na szczęście można się chyba z tego wyleczyć, a kobiety najczęściej są pod opieką ginekologów, więc ok.

 3. Kejsza pisze:

  Hej! Ja sama parę miesięcy miałam podobne objawy do tych podanych w artykule i zrobiłam sobie testy z tej strony: https://drwenerolog.pl/
  Wszystko poszło szybko, a ja się przekonałam, że moje objawy faktycznie były związane z zakażeniem, ale zupełnie niegroźnym 🙂 i szybko doszłam do siebie.

 4. Zuzanna pisze:

  Hej, dziewczyny! Ja ostatnio zauważyłam u siebie ból podczas oddawania moczu 🙁 Nie wiem, co się dzieje, to przez tą bakterię?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 62