Jak szybko pozbyć się jęczmienia na oku

Jak szybko pozbyć się jęczmienia na oku
Oceń nasz wpis!

Czasami oko zaczyna swędzieć, a po kilku dniach pojawia się na powiece bolący ropień. To typowy objaw jęczmienia na oku.

Jęczmień w oku

Nazwa wzięła się stad, że wyglądem przypomina ziarno zboża. W rzeczywistości jest to ropień, który powstaje na zakończeniu jednego lub kilku gruczołów łojowych powieki – to decyduje o wielkości jęczmienia. W wyniku zakażenia dochodzi do ich zatkania i powstania ropnia, który gromadzi nadmiar wydzieliny.

Jęczmień w oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień najczęściej pojawia się na zewnętrznej stronie powieki, ale czasami na jej wewnętrznej części. Jest to uzależnione od rodzaju gruczołów, które zostały zainfekowane. Zakażenie gruczołów przyrzęsowych Zeissa lub Molla oznacza jęczmień zewnętrzny, zakażenie gruczołów tarczkowych Meiboma oznacza pojawienie się jęczmienia na stronie wewnętrznej powieki.

Przyczyny jęczmienia

Najczęściej jęczmień w oku jest efektem zakażenia bakteryjnego, wywołanego bakteriami gronkowca lub innego drobnoustroju. Bardzo często do zakażenia dochodzi w wyniku częstego pocierania oka, nie zawsze ręce są dokładnie umyte i zarazki dostają się do oka.

Inne przyczyny to dłuższe przebywanie w warunkach niekorzystnych dla zdrowia, zwłaszcza w pomieszczeniach zadymionych lub tych, w których zgromadzone są silne środki chemiczne.

Bardzo częstą przyczyną jęczmienia są kosmetyki. Niektóre z nich mają silne właściwości uczulające, a niektóre zatykają ujście gruczołów łojowych powiek. Dotyczy to szczególnie tuszów do rzęs i kremów.

Istotną rolę w ewentualnym powstaniu jęczmienia odgrywa codzienny demakijaż. Trzeba wykonywać go bardzo starannie, by pozostałości kosmetyków nie zatykały gruczołów łojowych.

Objawy jęczmienia

Charakterystycznym objawem jęczmienia jest bolący ropień na zewnętrznej części powieki górnej lub dolnej. Narasta stopniowo, początkowo pojawia się zaczerwienienie i swędzenie, po kilku dniach zaczyna rosnąć ropień, po kilku kolejnych zaczyna on dojrzewać i wreszcie pęka, uwalniając płyn ropny.  Dolegliwości ustępują.

Niekiedy jęczmień oka ma tendencje nawracające, trzeba wtedy sprawdzić, czy nie jest to stan zapalny brzegów powiek lub nie przeistoczył się w gradówkę.

Leczenie jęczmienia

W większości przypadków jęczmień na oku ustępuje samoistnie po kilku dniach, trzeba tylko dbać o właściwą higienę oka. W zupełności wystarczą krople lub maści do oka, dostępne w aptekach bez recepty.

Zobacz: http://jeczmiennaoku.pl/zloto-na-jeczmien-na-oku/

W trudno gojących się przypadkach konieczne jest zastosowanie antybiotyku zewnętrznego, który może przepisać okulista.

W przypadku nawracających jęczmieni najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie posiewu, który pozwoli na dopasowanie antybiotyku do rodzaju zakażenia.

W bardzo rzadkich wypadkach jęczmień oka wymaga interwencji chirurgicznej, najczęściej następuje to w przypadku gradówki (przewlekły jęczmień) lub jęczmienia zewnętrznego.

Zabiegi te przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym i nie wymagają specjalnych przygotowań. Po kilku dniach można zdjąć opatrunek, a po dolegliwościach nie ma śladu.

Jęczmień nie jest groźny i nie powoduje powikłań, jednak nie można go lekceważyć, jeżeli ma tendencje nawracające lub trwa zbyt długo.


2 comments on “Jak szybko pozbyć się jęczmienia na oku

  1. trawnik napisał(a):

    Są różni lekarze, a najczęściej każdy z lekarzy jest różny. Chodzi o to, że przy swoich będzie się naśmiewał z takich rzeczy, a w domu sam będzie przecierał jęczmień na oku swojego dziecka własną złotą obrączką.

  2. Izka napisał(a):

    Może nie naśmiewał, ale faktem jest, że każdy lekarz umie wyczuć z kim rozmawia. Jak jest na uniwersytecie medycznym, to będzie uważał na każde słowo, ale jak wróci do swoich to przyzna wprost, że najlepsze na jęczmień na oku jest pocieranie złotem, bo po prostu taka jest prawda i jak na razie żadna mądra głowa nic lepszego nie wymyśliła i nie zapowiada się, że wymyśli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 19 = 29