Test na wirusa HPV

Test na wirusa HPV
Oceń nasz wpis!

Należy zauważyć, że duża grupa osób jest zarażonych wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus hpv). Według statystyk ok. 1% osób, które są aktywnie seksualnie, posiada ten wirus. Do tej pory odkryto już ponad 120 typów tego wirusa. Do zakażenia dochodzi na drodze płciowej, ale też przez kontakty pośrednie, które mogą wynikać m.in. z korzystania z tych samych ręczników, pościeli czy też bielizny.

Warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka podstawowych metod diagnozowania obecności wirusa brodawczaka ludzkiego. Najczęściej stosowane są: kolposkopia, peniskopia, histopatologiczne badanie pobranych zmian czy też badanie cytologiczne. Należy zauważyć, że wszystkie wymienione metody nie dają stuprocentowej pewności detekcji tego wirusa.

Jednak istnieje metoda, która daje niemalże całkowitą pewność wykrycia obecności wirusa hpv. Jest to test PCR na wirusa hpv. Ten test wykrywa materiał genetyczny wirusów dzięki reakcji łańcuchowej polimerazy (w skrócie PCR). Największe zalety, które charakteryzują PCR, to swoistość i bardzo wysoka czułość, która wynosi powyżej 99%. Dzięki czemu test na hpv, który wykorzystuje tę metodę, jest w stanie wykryć obecność znikomej liczby wirusów. Istnieje nawet teoretyczna możliwość wykrycia tylko jednego wirusa. Ważne jest też to, że dzięki PCR można określić, który rodzaj wirusa występuje u danej osoby. Innym walorem tego testu jest to, że wykonuje się go bardzo szybko, dzięki czemu jego wyniki można otrzymać w szybkim czasie. Po otrzymaniu wyników badań, dana osoba będzie wiedziała, czy wirus hpv, który znajduje się w jej ciele, może doprowadzić do powstania nowotworu.

Test na hpv wykonywany jest na materiale, który uzyskuje się dzięki pobraniu wymazu z tych miejsc, które są zakażone. Przy czym nie ma znaczenia, czy w określonych miejscach występują różnego rodzaju zmiany, czy też podczas przebiegu zakażenia tym wirusem nie ma żadnych widocznych objawów. Okolice, z których pobierany jest materiał potrzebny do badań, to: napletek, żołądź, pochwa, szyjka macicy, srom, gardło, jama ustna oraz okolice odbytu. Warto wiedzieć, że pobieranie materiału jest stosunkowo proste, dlatego nie warto się go obawiać.


2 comments on “Test na wirusa HPV

  1. Wania napisał(a):

    Test na HPV to nie zawsze dobra wiadomość. Bo jak się okaże, że jesteś nosicielem wirusa HPV, to i tak nie masz żadnego pola manewru. Nikt jeszcze nie wynalazł leków na HPV, jest jedynie szczepionka, ale ona działa tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma wirusa jeszcze w organizmie człowieka.

  2. Ulrich napisał(a):

    No i co z tego? To lepiej nie wiedzieć, że się jest nosicielem? Przecież nie chodzi o to, żeby od razu się wyleczyć, ale o to, żeby mieć świadomość, że ma się wirusa HPV i wtedy przynajmniej wiadomo co robić i co leczyć. Albo wiedzieć, że się nie ma i ma się farta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1