Jak tworzywa sztuczne zatruwają organizm

Podchodzimy beztrosko do szalenie wygodnych i przydatnych tworzyw sztucznych. Czy słusznie? Może warto sprawdzić, czy i jak tworzywo sztuczne zatruwa organizm.

Popularny plastik to nic innego, jak długi łańcuch sztucznych polimerów. Jego zastosowanie jest ogromne. To nie tylko butelki i opakowania na żywność czy zabawki. Polimery są także elementem tworzącym np. wykładziny, okna czy nawet rury. Przyzwyczailiśmy się więc do ich obecności, ale mało kto zastanawia się, czy i jak tworzywa sztuczne zatruwają organizm? Sprawdźmy to.

Jak plastik zatruwa organizm

Istnieje kilka różnych rodzajów polimerów – od tych uznawanych za mniej szkodliwe (np. PET), aż po te, których szkodliwość została naukowo udowodniona. Niechlubnym królem wśród szkodliwych polimerów jest PCV. Składa się ono z tysięcy cząsteczek chlorku winylu – substancji silnie toksycznej. Liczne badania udowodniły, że w kontakcie z chlorkiem winylu może dojść do poważnych uszkodzeń układu pokarmowego, rozrodczego, rozwoju alergii oraz nawet nowotworów wątroby. Powszechnie uważa się też, że chlorek winylu znajdujący się w opakowaniach jest w stanie przenikać do żywności.

Teoretycznie jednak dzisiejsze zdobycze technologii pozwalają utrzymać chlorek winylu szczelnie zamknięty wewnątrz PCV. Czy można więc włożyć między bajki opowieści o łatwym uwalnianiu się tej toksycznej substancji? Niestety nie. Produkty starszego typu wykonane z PCV mogą zawierać różne związki chemiczne ułatwiające uwalnianie się chlorku winylu. Dotyczy to szczególnie obecnego w wielu domach linoleum, które może stworzyć poważne zagrożenie, np. w trakcie pożaru. Wysoka temperatura prowadzi bowiem do rozkładania się PCV ze znacznym uwalnianiem chlorowodoru. A to zatrucie toksycznymi gazami znacznie częściej prowadzi do śmierci niż oparzenia.

Jak sobie poradzić? Najlepiej całkowicie unikać PCV, wybierając polimery o niższej toksyczności. Wszystkie przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego zawierają odpowiednie oznaczenia, które po prostu należy bezwzględnie sprawdzać przed każdym zakupem.


2 comments on “Jak tworzywa sztuczne zatruwają organizm

  1. Fanfan Tulipan pisze:

    Nikt mi nie powie, że z tych wszystkich opakowań nie wydzielają się trujące substancje. Przecież bez żadnych przyrządów czuć, że np. piwo z puszki smakuje zupełnie inaczej niż z butelki. Tak samo jest z napojami. Więc plastik zatruwający organizm to raczej nie są przekonania jakichś oszołomów.

  2. Jacek pisze:

    Znajdźcie mi człowieka, normalnego konsumenta, który sprawdza etykiety na opakowaniach i nie sprawdza z czego jest kupowana potrawa, ale z czego jest opakowanie. Przecież nikt nie skupia się na tym jak tworzywa sztuczne zatruwają organizm, bo kompletnie to pomijamy. Wszyscy mówią o tym co jemy, a nie z czego, jakby nie miało to większego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 82 = 92