Kiedy wykonuje się usg stawów?

Kiedy wykonuje się usg stawów?
Oceń nasz wpis!

Stawy bardzo narażone są na urazy. Chwila nieuwagi przy jakiejś czynności, błędy przy uprawianiu sportu, nie trzeba wiele, by uraz się pojawił. Narażone są także na przeciążenia oraz choroby np. zmiany zwyrodnieniowe. Badanie usg jest bardzo ważną pomocą w diagnozowaniu problemów oraz w śledzeniu postępów leczenia.

Jednym z najczęściej badanych jest staw kolanowy. Jest on bardzo podatny na kontuzje. Dzięki wykonaniu usg kolana można ocenić, jakiego rodzaju są to obrażenia. Badanie może wykluczyć podejrzenia o pewne urazy, może też je potwierdzić i ocenić ich rozległość. Można stwierdzić np. czy doszło do uszkodzenia więzadeł albo łąkotek. Ultrasonografia daje możliwość oceny prawidłowość przebiegu rekonwalescencji. W przypadku chorób reumatologicznych daje możliwość oceny zmian chorobowych. Podobnie w przypadku innych problemów zdrowotnych, obejmujących te obszary, usg stawów jest bardzo cenną metodą diagnostyczną. Pomaga wdrożyć odpowiednie leczenie i ocenić prawidłowość jego przebiegu. Na problemy z łokciami najbardziej narażeni są golfiści oraz tenisiści. Mogą się jednak przytrafić każdemu. Badanie ultrasonograficzne wykaże istnienie torbieli, stanów zapalnych, zerwane ścięgna, co pozwoli podjąć najlepsze działania.

Na staw barkowy (ramienny) negatywnie wpłynąć mogą zarówno urazy oraz przeciążenia, jak i utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała oraz siedzący tryb życia. Jeśli pojawia się ból albo jakieś dziwne odczucia, to warto wykonać badanie ultrasonograficzne, nawet jeśli nie było wcześniej żadnych kontuzji. Niekiedy można działać niekorzystnie na staw, nie wiedząc o tym. Możliwe są też jakieś kontuzje wynikające z nierozważności. Tak jak usg kolana wykonuje się, by ocenić rozległość uszkodzeń, tak i w przypadku innych stawów ta metoda nie zawodzi. U osób starszych nieprzyjemne odczucia w barku to może być wynik chorób reumatycznych oraz zmian zwyrodnieniowych. Z podobnych powodów, jak przy kolanie, łokciu czy ramieniu, powstają także problemy z nadgarstkiem, stawem skokowym i biodrowym.

Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i nieinwazyjne oraz bezpieczne. Wykorzystuje się w nim ultradźwięki. Do usg stawów nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać. Jest to jedno z najmniej uciążliwych czy problematycznych badań, a przy tym jest bardzo precyzyjne. Jeśli odczuwa się ból, jeśli coś jest nie tak, warto z niego skorzystać. Im szybciej odpowiednio się zadziała, tym szybciej będzie można pozbyć się problemu. Na podstawie obrazu z badania można dokładnie ocenić, co jest nie tak, a więc znaleźć najlepszą metodę postępowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *