Jak wyleczyć trądzik różowaty

Jak wyleczyć trądzik różowaty
Oceń nasz wpis!

Czym jest trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy. Zazwyczaj pojawia się między 25 a 40 rokiem życia w postaci rumienia zajmującego czoło, nos, policzki i brodę. Rzadziej dotyczy owłosionej skóry głowy albo bocznych powierzchni szyi i dekoltu. Kiedy pojawia się rumień, jest to znak, że należy podjąć stosowną pielęgnację oraz leczenie, ponieważ brak interwencji może doprowadzić do przerostu gruczołów łojowych, zwłóknień i obrzęków limfatycznych. Trądzik jest nieuleczalny, jednakże stopień jego nasilenia można złagodzić dzięki dobrze dobranym lekom, kosmetykom i odpowiedniej diecie.

Przyczyny

Przyczyny powstawania choroby nie są do końca znane. Jedną z nich na pewno są geny. Skłonność do trądziku różowatego może być dziedziczna. Kolejny możliwy powód to reakcja alergiczna. Do grupy ryzyka zachorowania należą również osoby z cerą naczynkową oraz chorujące na nadciśnienie tętnicze. Bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Trądzik występuję równolegle z chorobami układu pokarmowego, np. przy chorobie wrzodowej żołądka. Kolejnymi czynnikami ryzyka wystąpienia trądzika różowatego jest alergia i nadciśnienie tętnicze. Spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu, korzystaniem z basenów z chlorowaną wodą lub stosowaniem leków obniżających poziom cholesterolu mogą wpłynąć na zaostrzenie objawów chorobowych.

Postacie trądziku różowatego

Znane są 4 postacie choroby. Od stopnia rozwoju zależy, jak wyleczyć trądzik różowaty. Rumieniowo-teleangiektatyczna, która pojawia się jako powracajacy rumień w środkowej części twarzy. Postać grudkowo-krostkowa to stały rumień i obrzęk któremu towarzyszą grudki i krostki w centralnej części twarzy.Postać guzowata, w której charakterystyczny jest stały rumień i obrzęk twarzy oraz grudki i krosty na twarzy w okolicy nosa, czoła, oczu, uszu. Postać oczna, kiedy pojawia się świąd oczu i zapalenie spojówek albo zapalenie brzegów powiek oraz nadwrażliwość na światło.

Pielęgnacja

Nie jest łatwo pozbyć się tej przypadłości. Przede wszystkim należy unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem. Oraz zastosować odpowiednią pielęgnację delikatnymi kosmetykami, zawierającymi substancje nawilżające i zmiękczające. Skórę należy natłuszczać, łagodzić podrażnienia oraz unikać makijażu i kosmetyków zawierających aromaty lub perfumy. Do codziennej pielęgnacji twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej. Należy unikać mydeł, ponieważ wysuszają warstwę ochronną naskórka. Wśród domowych sposobów do pielęgnacji trądziku różowatego bardzo polecany jest jest żel z aloesu oraz płatki owsiane, znane ze swoich przeciwzapalnych właściwości. Na zaczerwieniona skórę dobrze zadziałają również okłady z zielonej herbaty i miodu. Z kolei kosmetyki apteczne na rumień zawierają ekstrakty i wyciągi m.in. z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego czy kasztanowca.

Dieta

Należy zrezygnować z mocnej herbaty, kawy i alkoholu oraz ostrych przypraw. Odstawiamy nabiał i mięso, ponieważ mają one negatywne działanie na układ pokarmowy. Pacjent powinien jeść warzywa oraz kasze oraz pić dużo płynów. Dieta powinna być bogata w witaminy A, C, E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Jak wyleczyć trądzik różowaty

Leczenie trwa długo, wymaga wiele cierpliwości i zdyscyplinowania. Nie ma jednego leku, który uleczy całą chorobę. Celem terapii jest zminimalizowanie lub zmniejszenie istniejących objawów oraz zapobieganie pojawieniu się nowych. Ogólne leczenie farmakologiczne opiera się na antybiotykach, zapisanych przez dermatologa. Jeśli nie zadziałają, do leczenia miejscowego włącza się retinoidy. Ponieważ podczas takiej terapii pojawiają się skutki uboczne (m.in. wysuszenie warg, błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa) stosuje się ją dopiero, kiedy zawiedzie leczenie miejscowe. Do chirurgicznego leczenia trądziku dochodzi, gdy na twarzy pojawiają się guzy, które podczas zabiegu są usuwane. Inna możliwość to leczenie laserem.

Napisano na podstawie informacji z: http://klimakterium.info.pl/czytelnia/wyleczyc-tradzik-rozowaty/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 7 =