Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny i objawy

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny i objawy
Oceń nasz wpis!

Zapalenie mieszków włosowych to częste, bardzo nieprzyjemne stany zapalne, które tworzą na przykład krosty na nogach. Zasadniczo mogą się zdarzyć na całym ciele, z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp, ponieważ są one bezwłose, często dotyczy to skóry głowy, włosów na klatce piersiowej, wąsów i włosów na nogach. Zapalenie tworzy guzek wypełniony biało-żółtą ropą na zapalnym mieszku włosowym. Leczenie miejscowymi antybiotykami zazwyczaj zapewnia szybkie wyleczenie stanu zapalnego.

Przyczyny

Zapalenie mieszka włosowego jest infekcją bakteryjną. Bardzo często taka bakteria jak gronkowiec złocisty jest odpowiedzialna za stan zapalny. Przedstawiciele tego gatunku skolonizują skórę nawet u zdrowych osób. Jeśli mieszki włosowe zostaną uszkodzone, na przykład podczas golenia, toksyny uwalniane przez bakterie mogą przenikać przez skórę i powodować stan zapalny. Tak zaawansowane zapalenie to inaczej figówka, rozpoznawana i leczona przez dermatologa.

Przy goleniu na mokro zarówno mężczyźni, jak i kobiety często cierpią z powodu takich urazów, które następnie prowadzą do zapalenia mieszków włosowych. Usuwanie włosów może prowadzić do podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, które są obszarem ciała najbardziej narażonym na stany zapalne ze względu na wyjątkową wrażliwość skóry.

Silne pocenie się może przyczynić się do rozwoju zapalenia mieszków włosowych, ponieważ bakterie mogą się lepiej rozmnażać w wilgotnym środowisku, a zatem uszkodzone mieszki włosowe są bardziej narażone na kontakt z ich toksynami. Słaby układ odpornościowy może również promować zapalenie mieszków włosowych. Może to prowadzić do przewlekłego zapalenia cebulki włosów w wyniku cukrzycy.

Jak przeciwdziałać zapaleniu mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych powstaje zwykle w związku z goleniem włosów na ciele za pomocą maszynki lub wskutek depilacji woskiem. Zastosowaną technikę można zmienić i zoptymalizować bez konsultacji lekarskiej. Warto pomyśleć o depilacji laserowej, jako doskonałej metodzie usuwania zbędnego owłosienia. W przypadku depilacji laserowej za pomocą lasera Vectus tak uciążliwe oznaki jak czerwone kropki na nogach i ropnie nie będą już występowały, ponieważ skóra będzie gładka a włosy nie będą wrastały.

Objawy i przebieg choroby

Typowe objawy zapalenia mieszka włosowego to zaczerwienienia skóry, obrzęki, krosty na nogach, swędzenie. Niektórzy chorzy odczuwają również obszary zapalne, jako bolesne i są szczególnie wrażliwe na dotyk. Charakterystyczne dla zapalenia mieszków włosowych jest powstawanie ropnej krosty, w środku, której znajdują się włosy. Jeśli takie wypełnione ropą krosty rozprzestrzeniają się na dużym obszarze, jest to ropień, który może tworzyć się w nieleczonych stanach zapalnych włosów.

 


One comment on “Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny i objawy

  1. […] lub goleniu, czyli na nogach, twarzy, pod pachami lub w okolicach bikini.  W miejscu, gdzie występują wrastające włosy formuje się grudka, guzek na skórze, który z czasem przybiera formę wyprysku, staje się […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 2