Brodawka łojotokowa – czy jest groźna i jak ją leczyć?

U każdego człowieka, który ma co najmniej 30 lat, istnieje ryzyko pojawienia się brodawek łojotokowych. Jednakże, czy jest się czego obawiać? Czy brodawka łojotokowa w jakikolwiek sposób może zagrozić zdrowiu? Czy jest to może objaw jakiegoś poważnego schorzenia? Jak pozbyć się szpecącej brodawki starczej?


Co to takiego brodawka starcza?

Brodawka łojotokowa to narośl na skórze, która pojawia się najwcześniej po trzydziestym roku życia. Niemniej jednak, zwykle występuje u zdecydowanie starszych ludzi. Bezpośrednie przyczyny pojawiania się brodawek nie są znane. Niemniej jednak, wiadomo, że czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest promieniowanie ultrafioletowe.

Rogowacenie łojotokowe – jak fachowo nazywa się brodawki starcze – nie jest samo w sobie groźnym schorzeniem. Brodawki starcze są łagodnymi zmianami nowotworowymi, przez co nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej jednak, każda łagodna zmiana nowotworowa może pod wpływem działania pewnych czynników przekształcić się w zmianę złośliwą. Z tego też względu, zaleca się obserwację brodawek starczych. Często też kiedy tylko pojawiają się brodawki łojotokowe usuwanie jest najlepszym rozwiązaniem.

Warto mieć również na uwadze, że brodawki starcze nawet jeśli nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, to mogą być objawem poważnej choroby. Wiele badań wskazuje bowiem, że rogowacenie łojotokowe pojawia się często przy nowotworach jelita czy żołądka. Dlatego też, pozytywne rozpoznanie brodawka łojotokowa a czerniak nie oznacza jeszcze, że narośl na skórze nie ma nic wspólnego ze złośliwą zmianą nowotworową. Z tego też względu, wszelkie zmiany na skórze warto konsultować ze specjalistami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś dodatkowe informacje o problemie – przeczytaj ten tekst.

Objawy i diagnostyka

W zasadzie głównym objawem brodawki łojotokowej jest brak występowania charakterystycznych objawów. Nie występuje bowiem ból, nie ma też krwawienia, ani nawet opuchlizny. Brodawka starcza ma zarysowane granice, jest wypukła i pofałdowana. W uzyskaniu pewności co do tego, iż narośle na skórze to brodawki łojotokowe zdjęcia brodawek innych pacjentów mogą być bardzo pomocne.

Brodawki łojotokowe usuwanie

W zasadzie zawsze, gdy zdiagnozowana zostanie brodawka łojotokowa leczenie polega na tym samym. Chodzi oczywiście o usunięcie narośli, które jednak wykonuje się rozmaitymi sposobami.
Wydaje się, że najczęściej specjaliści zalecają dzisiaj krioterapię. Zamrażanie jest bowiem niegroźne, a jednocześnie bardzo skuteczne. Niemniej jednak, warto też rozważyć terapię laserową, która pod względem skuteczności nie ustępuje krioterapii. Dosyć często stosowanymi metodami są również elektrokoagulacja oraz łyżeczkowanie. Pierwsza z nich polega na niszczeniu brodawki prądem, a druga łyżeczką dermatologiczną.


3 comments on “Brodawka łojotokowa – czy jest groźna i jak ją leczyć?

  1. kazia22 pisze:

    Byłam u dermatologa i od razu powiedział, że musimy usuwać, to może powodować jakieśchoroby? Proponował mi kilka metod usunięcia. Polećcie coś

  2. sabina pisze:

    @kazia22 oczywiście, są skrajne przypadki, które mogą wskazywać na chorobę. Ja miałam stwierdzoną brodawkę starczą i w pierwszej chwili myślałam, że to jakaś choroba. No ale teraz już wiem, że z wiekiem częściej wychodzą, dlatego taka nazwa haha

  3. Tomaszss pisze:

    @kazia22 Ja miałem usuwaną laserem, bo mi brat polecił, ale lekarz proponował wymrażanie jeszcze, albo łyżeczkowanie. Z tych wszystkich metod te chyba są najskuteczniejsze do usunięcia brodawek, bo takie domowe sposoby z octem jabłkowym to tylko na tych mniejszych się sprawdzą..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 + = 97