Jak działa wątroba

Dlaczego wątroba jest tak ważna? Wystarczy kilkunastogodzinna przerwa w jej pracy, by doszło do zatrucia organizmu i śmierci. Niektórzy naukowcy twierdzą, że gdyby się nie zużywała i była w stanie utrzymać czystość krwi w krwiobiegu, filtrując nieprzerwanie substancje toksyczne, to człowiek mógłby wręcz żyć wiecznie.

Mimo, że za oczyszczanie organizmu są odpowiedzialne nerki, płuca, śledziona, układ limfatyczny, to wątroba jest największym i najważniejszym organem. Wykonuje zadania, których nie jest w stanie przejąć żaden inny narząd, a wręcz wpływa na funkcjonowanie innych organów, dzięki łączącymi ją z nimi połączeniami żylnymi. Dlatego upośledzenie wątroby prowadzi do zaburzenia pracy prawie wszystkich narządów organizmu. Przyjrzyjmy się do czego potrzebna jest wątroba i jakie są funkcje wątroby.

Do czego potrzebna jest wątroba

Ten największy z naszych organów, uczestniczący w około 500 procesach metabolicznych, to prawdziwe laboratorium chemiczne, mające za zadanie pochłanianie i neutralizowanie różnych trucizn, które nasz organizm wytwarza i jakie codziennie dostarczamy do naszego organizmu. Ale odtruwanie to nie jej jedyna funkcja. Jest ona największym zbiornikiem i dystrybutorem paliwa dla organizmu. W stanach głodu to nasz główny „magazyn zapasów”. Gromadzi i stopniowo uwalnia witaminy, żelazo i substancje energetyczne, a także zamienia pokarmy na składniki odżywcze oraz dostarcza podstawowego składnika do wytwarzania tkanek organizmu, a mianowicie białka. Do przewodu pokarmowego wydziela żółć, która umożliwia trawienie tłuszczów. Wytwarza związki potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi, reguluje temperaturę ciała, poziom cukru, a także produkuje przeciwciała. W wątrobie następuje rozkład wielu hormonów oraz produktów krzepnięcia i rozpadu krwinek czerwonych, co oznacza oczyszczenie z nich organizmu.

Działalność wątroby

Ponadto w wątrobie magazynowane są znaczne ilości krwi, której zapasy uwalniane są np. podczas krwawienia. W niej również znajduje się magazyn takich witamin jak A, D, E i K, a jeśli wątroba jest niesprawna, dochodzi do gorszego ich wchłaniania, a co za tym idzie ich niedoboru. Oprócz wymienionych funkcji wątroba wytwarza jeszcze związek chemiczny zwany cholesterolem, którego ilość w krwiobiegu decyduje o tym, czy zachorujemy na miażdżycę. A ponieważ 90% cholesterolu jest produkowane w wątrobie, jego podwyższony poziom sygnalizuje, że coś może być z nią nie w porządku. Wątroba uchodzi za jeden z najcierpliwszych organów w naszym organizmie o niezwykłych właściwościach regeneracyjnych. Prawidłowo działająca zaledwie 1/4 jej część, umożliwia normalne funkcjonowanie organizmu.

Trzeba pamiętać, że wątroba nie jest niezniszczalna. Jeśli mocno ją nadwyrężymy, może dojść do poważnych kłopotów, takich jak stłuszczenie wątroby, a nawet marskość. Jej czynności, zwłaszcza odtruwające, zostają wtedy osłabione. Wskutek czego zaczynamy odczuwać ciągłe zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia trawienia, pojawia się anemia, choć często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczynę stanowi właśnie pogorszenie działania wątroby. Dlatego ważne jest, aby wykonywać badania kontrolne i ciągle dbać o jej dobrą kondycję.


2 comments on “Jak działa wątroba

  1. Sonia pisze:

    Niby dużo wiemy, ale tak naprawdę to prawie nic nie wiemy o tym jak działa wątroba. Bo można sporo poczytać, ale jak zacznie się zadawać szczegółowe pytania, to praktycznie nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Zwłaszcza, że często działanie wątroby jest powiązane bezpośrednio z innymi organami i jedno wpływa na drugi i z niego wynika.

  2. Serwer pisze:

    Powiedzenie, że coś ci leży na wątrobie nie wzięło się znikąd. To oczywista wskazówka, którą warto sobie wziąć do serca. Skoro są potrawy, które się powoli trawi, za powoli, to znaczy, że nie powinno się ich jeść, bo organizm nie może sobie poradzić z przerobieniem tego chłamu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 11 =