Jak alkohol zatruwa organizm

O tym, że alkohol działa szkodliwie na organizm człowieka, wiemy nie od dzisiaj. Jednak wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że skutki uboczne dotykają niemal wszystkie tkanki i narządy, skutecznie osłabiając naszą ogólną kondycję.

Jak alkohol wpływa na organizm

Alkohol i jego metabolity są niezwykle szkodliwe, szczególnie kiedy wejdą w bezpośrednie reakcje z fizjologicznymi substancjami w naszym organizmie. Jak alkohol zatruwa organizm? Głównym metabolitem jest aldehyd octowy, który jest bezpośrednio toksyczny dla tkanek. Alkohol zaburza homeostazę naszego organizmu, działając na układ wegetatywny, endokrynny i odpornościowy. Dodatkowo przyczynia się do zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej oraz wchłaniania składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Okazuje się, że alkohol, po wchłonięciu do krwi, zostaje rozprowadzony po całym organizmie, gdzie sieje spustoszenie. W celu rozłożenia etanolu, w organizmie dochodzi do spadku stężenia cukru we krwi i wzrostu jej ciśnienia. Nerki do filtrowania etanolu potrzebują znacznie większej ilości wody, a częste oddawanie moczu może doprowadzić do odwodnienia organizmu, co grozi nawet zapaścią.

Cierpi również wątroba, która zostaje bardzo obciążona na długi czas, ponieważ alkohol krąży we krwi kilkanaście godzin. To właśnie utleniony etanol powoduje uszkodzenie wątroby. Aldehyd octowy wpływa niekorzystnie także na nasz mózg. Organizm zatruty przez alkohol objawia się nudnościami, bólami głowy oraz wymiotami. Pojawia się trudność w utrzymaniu równowagi, niewyraźne mówienie i widzenie oraz zwolniony czas reakcji.


2 comments on “Jak alkohol zatruwa organizm

  1. antyAA pisze:

    Jest taki film w necie, w którym rosyjski (a może jeszcze radziecki?) naukowiec opowiada uczniom i studentom jak działa alkohol. Jak powstaje, czym jest i jak nawet niewielkie dawki alkoholu wpływają na organizm. Zapewniam, że po obejrzeniu tego materiału nie będzie chętnych na upijanie się.

  2. Jastarnia pisze:

    alkoholizm to taka sama choroba jak wiele innych, uzależnienie po prostu. Nikt, żaden alkoholik na pewno nie myśli logicznie i żadne argumenty nie będą na niego działać, bo gdyby tak było, to by się regularnie nie upijał. Więc można sobie wszystko tłumaczyć, ale to raczej tym, co jeszcze nie piją i jeszcze nie zatruwają organizmu. Bo ci co już zatruwają, to mają też toksyny w mózgu i tego nie będą chcieli zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2