Jak stres zatruwa organizm

Krótkotrwały stres, powodujący wzrost poziomu adrenaliny, może mieć na nas pozytywny wpływ. Dodaje nam sił, sprawia, że koncentrujemy się na jednym zadaniu i możemy je wykonać szybciej niż zazwyczaj. Jednak przebywanie przez długi czas w stresujących sytuacjach oddziałuje szkodliwie nie tylko na naszą psychikę, ale ‒ jak się okazuje ‒ także na nasz organizm.

Organizm zatruty przez stres

Stres dotyka każdego z nas. Pojawia się w momentach, kiedy się czegoś obawiamy, denerwujemy, stajemy przed jakimś trudnym zadaniem, albo gdy brak nam czasu. W naszym organizmie objawia się on wydzielaniem się kortyzolu. Dowiedziono naukowo, że zbyt długie oddziaływanie tego hormonu, powoduje znaczny spadek odporności i pogorszenie się stanu psychicznego. W rezultacie, jesteśmy wystawieni na działanie wielu bakterii i wirusów i częściej zapadamy na różne choroby.

Organizm zatruwany przez stres jest narażony zwłaszcza na rozwój schorzeń serca i układu krążenia. Ponadto, stres zwiększa szanse na rozwój takich chorób, jak: cukrzyca typu pierwszego, choroba Hashimoto i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Badacze stwierdzili, że organizm zatruty przez stres jest również bardziej wystawiony na rozwój niektórych nowotworów.

Stres a nasza psychika

Długotrwałe pozostawanie pod działaniem stresu wpływa także negatywnie na naszą psychikę. To właśnie stres uważa się za jedną z częstszych przyczyn pojawienia się depresji. Możemy wtedy zauważyć u siebie spadek energii, złe samopoczucie, poczucie beznadziei, obniżenie motywacji, bezsenność i brak apetytu. Najlepszym lekarstwem będzie tutaj odpoczynek od sytuacji, która tak źle na nas oddziałuje.


2 comments on “Jak stres zatruwa organizm

  1. Bydgoszcz pisze:

    Stres wpływa przede wszystkim na układ immunologiczny, a to bezpośrednio powoduje, że nasz organizm jest bardzie podatny na wszystkie choroby i chłonie pierwiastki, które powodują zatrucie. Najgorsze jest to, że spirala stresu sama się nakręca i z biegiem czasu jest tylko coraz gorzej i trudno się z tego wyzwolić.

    • Szydło bez worka pisze:

      Nie tylko, bo stres wpływa też na nasze zachowania i wybory. Jak człowiek jest zestresowany, to przyjmuje więcej pokarmów, ale przede wszystkim je więcej słodyczy i przekąsek. A to dla zdrowia jest na dłuższą metę zabójcze nie tylko pod względem zatrucia organizmu i otyłości, ale wielu innych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1