Detoksykacja organizmu

Choć nasz organizm stara się opróżniać z toksyn codziennie, w pewnym momencie ich nagromadzenie może być tak duże, że wpływa ono na to jak funkcjonujemy, wywołując przede wszystkim problemy ze snem, bóle głowy, ogólny brak energii, kłopoty z trawieniem, a także problemy z wyglądem cery. Dlatego warto jest raz na jakiś czas przeprowadzić detoksykację.

Jak pozbyć się toksyn z organizmu? Pomoże odpowiednia dieta, głodówka, zioła, a także sauna i sport. Można – i warto – połączyć ze sobą kilka metod detoksykacji. Oczyszczenie organizmu z toksyn nie jest wcale takie trudne. Trzeba trzymać się jednak ściśle określonych zasad.

Dieta oczyszczająca organizm

Jak usunąć toksyny z organizmu w najprostszy sposób? Wystarczy odpowiednia dieta. Dieta oczyszczająca organizm powinna być bogata w nieprzetworzone oraz świeże produkty. Należy unikać w niej także produktów opartych o białą mąkę pszenną i zastąpić je w jak największym stopniu przez ekologiczne, wolne o pestycydów oraz innych środków chemicznych owoce i warzywa. Owoce i warzywa są cennym źródłem błonnika, który doskonale oczyszcza organizm z zalegających w nim złogów.

Szybki detoks – czyli głodówka

Jeśli danego dnia nie mamy dużej liczby obowiązków lub też gdy jest weekend, możemy zdecydować się na głodówkę oczyszczającą. W trakcie takiej głodówki spożywa się prawie wyłącznie warzywa i owoce oraz niewielką ilość tłuszczy roślinnych, najlepiej w formie oliwy, ale doskonale sprawdzą się oprócz tego orzechy i nasiona. Taki detoks wymaga skrócenia czasu pomiędzy posiłkami do około 2 godzin. Poza tym tuż po jego zakończeniu należy pamiętać o tym, żeby spożywać przez kilka najbliższych dni potrawy lekkostrawne. Głodówka detoksykacyjna jest metodą, którą powinny stosować jedynie osoby młode, nie cierpiące na żadne schorzenia.

Zioła na oczyszczenie organizmu

Bardzo skuteczne w detoksykacji organizmu mogą być również zioła. W kuracji ziołowej doskonale sprawdzają się m.in. mniszek lekarski, łopian, wyciąg z karczocha, koper włoski czy też zielona herbata, szczególnie jeśli połączy się je z odpowiednią dietą. Dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów, oczyszczające zioła należy stosować minimum dwa razy dziennie.

Detoksykacja organizmu w saunie

W detoksykacji organizmu bardzo może pomóc sauna. Wypocenie się organizmu sprzyja właściwemu ukrwieniu wszystkich narządów wewnętrznych czego konsekwencją jest większa szansa na pozbycie się zalegających w organizmie złogów. Należy przy tym pamiętać, żeby nie przesadzać z częstotliwością wizyt w saunie. Maksymalnie można chodzić na saunę raz w tygodniu. Poza tym na saunę nie powinny uczęszczać osoby cierpiące na nadciśnienie i choroby układu krążenia, a także nowotwory. W takim przypadku należy zdecydować się na inne sposoby detoksykacji organizmu.

Uprawianie sportu a detoksykacja

Również uprawianie sportów może przyczynić się do usunięcia z organizmu licznych toksyn. Szczególnie pomocne mogą być ćwiczenia aerobowe oraz joga w ciepłych pomieszczeniach. Rozciągają one ciało powodując, że toksyny znajdują drogę wyjściową.


2 comments on “Detoksykacja organizmu

  1. Adrian pisze:

    Jest w Rumi taka babka, która zajmuje się oczyszczaniem organizmu. Nie wiem czy jest to zabieg marketingowy, ale trzeba umawiać się z wyprzedzeniem 3-4 tygodnie. Wcześniej nie ma szans na oczyszczanie organizmu lub samo oczyszczanie jelit. No ale przejrzałem cały internet i złego słowa o niej nie znalazłem, więc może coś w tym jest.

  2. to nie jest reklama! pisze:

    Fibra vitale czy jakoś tak – ja zaryzykowałam i kupiłam tą mieszankę ziół. Przeczytałam jaki ma skład, zgooglowałam po kolei każdy składnik i wyszło, że musi działać. No i działa 🙂 Raczej sobie nie wkręcam, bo nie tylko lepiej się czuję, ale nawet znajomi mówią, że „odżyłam”, wszędzie mnie pełno i wyglądam jakbym się zakochała. Na to nie działa, ale i tak mogę z czystym sercem i bez żadnej ściemy polecić te zioła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − = 34