Kamienie kałowe, złogi kałowe – jak powstają?

Kamienie kałowe to dość częsta przypadłość, która bywa wynikiem złej diety, niezbyt aktywnego trybu życia oraz zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Jak sama nazwa wskazuje, są to kałowe grudki zalegające w końcowych odcinkach naszego jelita. Aby przybliżyć problem złogów, spróbujmy wyjaśnić proces ich powstawania. Jak oczyścić jelita z toksyn?

Kał jest tworem powstałym w wyniku trawienia spożywanych pokarmów. Organizm przyswaja substancje odżywcze zawarte w jedzeniu, natomiast to, co nie jest mu potrzebne, przerabia właśnie na kał. Kał przelatuje przez jelito grube, po czym jest wydalany przez organizm. Tak powinien wyglądać idealny proces trawienia. Niestety, nie zawsze wszystko odbywa się zgodnie ze schematem, ponieważ pojawiają się m.in uporczywe wzdęcia. Jelito grube jest długie i pofałdowane. W tych właśnie fałdach znajduje się szereg zakamarków, w których odkładają się złogi kałowe. Sukcesywnie, dzień po dniu, ubijają się one w coraz większe twory, które właśnie nazywamy kamieniami kałowymi (o skutecznym oczyszczaniu przeczytasz tu – http://oczyszczanie-jelit.net.pl/).

W zależności od tego, jak sprawnie funkcjonują nasze jelita, kamienie kałowe tworzą się szybciej lub wolniej. Brak ruchu, niewłaściwa dieta – to elementy, które sprawiają, że jelita przestają funkcjonować tak, jak należy – na tej stronie znajdziesz więcej informacji o funkcjonowaniu narządów. Paradoksalnie, stosowanie środków przeczyszczających również przyspiesza proces odkładania się złogów kałowych. Dlaczego tak się dzieje? Środki przeczyszczające wprawdzie na początku pomagają oczyścić jelita, jednak podczas długotrwałego stosowania sprawiają po prostu, iż jelita stają się coraz bardziej leniwe. Przestają pracować, ponieważ dostają od organizmu sygnał, że nie muszą, że stosowane środki zrobią to za nie.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wymaganej dawki ruchu – dzieje się tak w przypadku osób starszych, z niedowładem kończyn czy sparaliżowanych. Takie też osoby są szczególnie narażone na występowanie kamieni kałowych w jelitach. W takim przypadku, nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów i w przypadku podejrzenia występowania złogów, natychmiast zasięgnąć porady specjalisty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 5