Wszystko co musisz wiedzieć o trychologu

Świadomość odnośnie naszego zdrowia i odpowiedniego stylu życia stale rośnie. To niezwykle ważny temat dla nas wszystkich. Poradniki o dietach, ćwiczeniach, zdrowym trybie życia czy lepszym samopoczuciu bardzo chętnie czytamy. Nie zapominajmy, że wiedza na temat chorób, ich leczenia i zapobiegania im jest także bardzo ważna, choć nie zawsze jest przyjemną kwestią. Na przestrzeni czasu powstało bardzo dużo dziedzin medycyn. Jedne są nam bardziej znane, a niektóre pierwszy raz słyszymy i nie do końca wiemy, o co chodzi. Jeśli nie spotkaliście się jeszcze z nazwą trychologia bądź macie problemy związane właśnie z tym zagadnieniem ten artykuł rozjaśni wam wszystko.

Co rozumiemy pod hasłem trychologia

Zacznijmy od samego pojęcia. Trychologia zajmuje się problemami dotyczącymi włosów i skóry głowy. Bada także przyczyny ich występowania. Musimy mieć na uwadze, że kondycja naszych włosów świadczy o stanie naszego zdrowia. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące sygnały powinniśmy zgłosić się do trychologa. Lekarz wykona niezbędne badania, które pomogą zdiagnozować naszą przypadłość. Podstawą jest oczywiście wywiad. Doktor musi zapoznać się z aktualnym stanem naszego zdrowia. Interesować go będą zaburzenia hormonalne, morfologia, dieta i kosmetyki, które stosujemy. W niektórych sytuacjach będziemy musieli zasięgnąć także rady lekarza ginekologi, endokrynologa bądź dermatologa, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba trycholog nas o tym poinformuje. Następnie następuje badanie włosów przez trychologa. Trichogram i trichoskopia to dwa podstawowe, zupełnie bezbolesne badania wykonywane w gabinecie trychologa. Trichogram polega na pobraniu próbki włosów, które następnie są przekazanie do analizy laboratoryjnej. Natomiast trichoskopia oceni stan naszej skóry głowy, lekarz w dużym powiększeniu obejrzy ją dokładnie za pomocą dermatoskopu. Wykona serię zdjęć i przekaże je do laboratorium. Jest jeszcze możliwość wykonania biopsji, która uzupełni wcześniej przedstawione metody.

wypadajace włosy

Przyczyny wypadania włosów

Jednoznaczne stwierdzenie przyczyn wypadania włosów jest bardzo trudne. Składa się na to bardzo wiele czynników. Pamiętajmy o tym, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne bodźce. Wspominaliśmy o tym, że oprócz wizyty u trychologa możemy być skierowani do innych specjalistów. Przyczyny wypadania włosów to złożony proces obejmujący nie jedną dziedzinę medycyny. Wyróżniamy jednak kilka podstawowych czynników.

Wypadanie włosów – przyczyny :

  • zaburzenia hormonalne
  • uwarunkowania genetyczne
  • guzy
  • zaburzenia wchłaniania
  • intensywne odchudzanie się
  • stany zapalne w organizmie
  • okres okołoporodowy
  • menopauza

Rodzaje łysienia i jego przyczyny

Łysienie to podstawowy problem w trychologii. W dzisiejszym świecie występuje ono coraz częściej. Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo nieprzyjemną i wstydliwą przypadłością. Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia takich jak androgenowe, plackowate, bliznowaciejące i polekowe. Łysienie androgenowe dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jego podstawową przyczyną są czynniki hormonalne a konkretniej nadmiar androgenów. Istotne są też uwarunkowania genetyczne, a także czynniki środowiskowe. W łysieniu plackowatym możemy zaobserwować charakterystyczne placki na głowie. Ten rodzaj łysienia należy do chorób przewlekłych, ma podłoże immunologiczne i zapalny przebieg. Łysienie bliznowaciejące jest rzadką chorobą. Prowadzi do trwałej utraty włosów, a skóra na głowie powoli jest zastępowana przez tkankę bliznowaciejącą. Leczenie tej przypadłości nie należy do najłatwiejszych. Łysienie polekowe występuje w sytuacji przyjmowania leków, które mają toksyczny wpływ na nasze włosy. Przyjmowane przez nas leki mogą mieć bezpośredni związek z przebywaną przez nas chorobą, dlatego często trudno jest wyeliminować czynnik powodujący nadmierne wypadanie włosów. Przy chemioterapii, która potrafi trwać dłuższy okres, obserwujemy właśnie takie zjawisko. W chorobach kardiologicznych leki, które zażywamy, także mogą, powodować taki efekt. Tyczy się to też problemów reumatologicznych, psychiatrycznych, chorób zakrzepowych, jak i kuracji hormonalnych. Przyjmowanie pochodnych witaminy A może być również przyczyną wypadania włosów. Przyczyny łysienia to skomplikowany problem jednak nie zawsze jesteśmy w stanie je wyeliminować, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Inne choroby trychologiczne

Wypadające włosy i łysienie to nie jedyny problem, który dotyka skóry głowy i włosów. Choroby trychologiczne często bywają wstydliwe i nieestetyczne. Z powodu wstydu i bagatelizowania problemu, który w początkowej fazie może nie być tak nasilony, narażamy się na poważne konsekwencje. Wiele ze schorzeń bywa przewlekłych, powoduje uciążliwe objawy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nieleczone problemy skóry przyczyniają się do utraty włosów.

Inne choroby, które możemy wyróżnić:

  • łupież – to hasło znane chyba każdemu, jest to choroba skóry głowy, która może powodować wypadanie włosów, nieleczony często przechodzi w łojotok
  • łuszczyca – trwała i przewlekła choroba, powoduje nadmierne rogowacenie i zapalne ogniska skóry
  • łojotok – czyli nadmiernie zalegająca warstwa sebum, należy do przewlekłych chorób zapalnych
  • podrażnienia i swędzenie skóry głowy – uciążliwa przypadłość, która może być objawem innych chorób
  • atopowe zapalenie skóry głowy – powoduje suchość, matowość i łamanie się włosów, częsty objaw to rumienie i sączące się guzki
  • przetłuszczanie się skóry głowy oraz włosów – ta przypadłość może być ściśle powiązana z innymi chorobami
mezoterapia igłowa

Specjalistyczne leczenie skory głowy

Metody leczenia chorób trychologicznych

Leczenie chorób jest bardzo różne. Mamy do dyspozycji specjalistyczne zabiegi (które możemy odbyć chociażby w leczeniu łysienia Gdynia), a także kosmetyki, szampony i różne tego typu rzeczy, które oczywiście przypisze lub zaleci nam lekarz.

Jeśli chodzi o metody leczenia mamy:

  • mezoterapie
  • peptydowa terapia włosów
  • terapia UVA/UVB/PUVA
  • kriomasaż Cryo-S
  • preparaty kosmetyczne
  • masaże stymulujące
  • dieta
  • suplementacja

Niektóre z haseł wydają się skomplikowane, pokrótce opiszemy każdy z nich. Mezoterapia skóry głowy polega na podaniu substancji czynnej w sposób śródskórny lub podskórny. Do tego zabiegu może być wykorzystane osocze bogatopłytkowe, które jest otrzymywane bezpośrednio z krwi pacjenta. Istnieją trzy sposoby wykonywania tego zabiegu igłowy, mikroigłowy i bezigłowy. Mezoterapia bezigłowa jest bezbolesna i nieinwazyjna. Pozostałe dwie także nie są bolesne, lecz w przypadku pacjenta o zwiększonej wrażliwości możliwe jest podanie miejscowego znieczulenia. Przy stosowaniu peptydowej terapii włosów podajemy do skóry koktajl odżywczy, który wspaniale działa na problemy z wypadaniem włosów. Terapia UVA/UVB/PUVA polega na stymulacji skóry głowy promieniami UV. Efektem jest zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie wzrostu nowych. Pojęcie kriomasaż Cryo-S oznacza terapię naskórną, w której ochładzamy pożądane miejsce na skóże w celu pobudzenia regeneracji włosów. Oczywiście same specjalistyczne zabiegi to nie wszystko, co na wypadanie włosów możemy zastosować, gdyż dostępne są również specjalistyczne preparaty w formie szamponów, wcierek itp. Trycholodzy radzą, jak wzmocnić włosy –

W tego typu preparatach trzeba bardzo dużą uwagę zwracać na skład. Tak samo jest w przyjmowaniu doustnych suplementów, które mają poprawić stan naszych włosów. Produkt taki powinien zawierać odpowiednią ilość biotyny, krzemu czy skrzypu. – mówi doktor trycholog.

Wskazania do wizyty u trychologa

W zasadzie już przy pierwszych niepokojących objawach powinniśmy zgłosić się do lekarza. Jeśli występuje u nas intensywne swędzenie głowy, pieczenie, wszelkiego rodzaju wypryski skóry to jest sygnał do tego, aby udać się do trychologa. Z pozoru niegroźne symptomy mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie problemu i rozpoczęcie odpowiedniej kuracji. Nie czekajmy do ostatniej chwili, ponieważ możemy stracić włosy bezpowrotnie.

Bibliografia:

Baran E, Szepietowski J, Maleszka R, et al. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

Filbrandt R, Rufaut N, Jones L, Sinclair R. Primary cicatricial alopecia: diagnosis and treatment.

Rácz E, Gho C, Moorman PW, et al. Treatment of frontal fibrosing alopecia and lichen planopilaris: a systematic review.

Jain S. Pseudopelade of Brocq: a clinico-therapeutic challenge! Health Renaissance 2013


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2