Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, która najczęściej dotyka pacjentów pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Polega ona na tym, iż nerki nie są w stanie przefiltrować i usunąć z organizmu wszystkich szkodliwych substancji, które osadzają się na dnie kielicha nerkowego. Tworzy się płytka osadowa, która narasta i w konsekwencji powstaje kamica nerkowa. Do jej głównych przyczyn zalicza się: skłonności genetyczne, nieprawidłowości w budowie układu moczowego, zakażenia, przyjmowanie określonych leków, zagęszczenie moczu (w wyniku zbyt małej ilości wypijanych płynów) oraz niezdrowa dieta. Kamica może objawiać się nawracającą kolką, częstym parciem na pęcherz i krwiomoczem.

Czym jest kamica nerkowa

Kamica nerkowa to taka dolegliwość, w której najważniejsza jest profilaktyka. Zdrowy tryb życia znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Zatem jak uniknąć kamicy nerkowej? Priorytetem jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – około 2-3 litrów na dobę. Zaleca się picie przede wszystkim wody lub napojów o neutralnym pH. Ważne jest także to, aby płyny pić w cyklu całodobowym, czyli przyjmować małe ilości płynów przez całą dobę.

Drugie podstawowe zalecenie jak uniknąć kamicy nerkowej, to zrównoważona i zbilansowana dieta. Należy ograniczyć produkty bogate w szczawiany (rabarbar, szpinak, buraki, czekolada i kawa), a spożywać jak najwięcej produktów bogatych w błonnik. Aktywność fizyczna oraz prawidłowa masa ciała to uzupełnienie profilaktyki kamicy nerkowej

W przypadku zachorowania należy podjąć odpowiednie leczenie. Konieczna jest wizyta u lekarza, który dokładnie przedstawi sposoby, jak leczyć kamicę nerkową. Większość pacjentów może być leczonych farmakologicznie. W przypadku dużych kamieni stosuje się zabieg litotrypsji, czyli kruszenia kamieni za pomocą fal wstrząsowych. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne.


2 comments on “Kamica nerkowa

  1. Elvis pisze:

    Kamica nerkowa to choroba, którą można wyleczyć w pełnym zaufaniu do lekarzy, którzy zajmują się tym zawodowo. Leczenie kamicy warto jednak przeprowadzić ze specjalistami, bo jest to skomplikowane schorzenie: http://chorobyukladumoczowego.pl/kamica-nerkowa/
    Zioła na kamicę nerkową powinny być dopełnieniem kuracji.

  2. Berlin pisze:

    Najbardziej mnie denerwują tacy lekarze, co pójdziesz do niego z kamicą nerkową, a on się mądrzy, że najważniejsza jest profilaktyka. Przecież nie po to idę z chorobą, żeby słuchać, że mogłem na nią nie zachorować. To nie o to chodzi, do diaska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3