Jak uniknąć kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to dość często spotykane schorzenie, które jest częste szczególnie u starszych osób. Chorobę tą można leczyć, a najlepiej – zapobiegać jej.

Zapobieganie powstawaniu kamieni nerkowych

Istnieje wiele metod zapobiegania kamieniom nerkowym. Jak wiadomo, zapobieganie jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż leczenie. Dlatego warto zapoznać się z tymi metodami i spróbować je wcielić w życie.

 1. Pijmy dużo wody. Pewnie słyszeliśmy już nie raz, że picie dużej ilości wody skutecznie pomoże nam w zapobieganiu schorzeniom związanym z kamienicą nerkową. Jest tym sporo prawdy, ponieważ woda ma właściwości oczyszczające. Najlepiej, jeśli będzie to od 2 do 3 litrów wody dziennie.
 2. Pamiętajmy o wapniu. Dieta bogata w wapń jest szczególnie ważna, jeśli mówimy o zapobieganiu kamieniom nerkowym. Dlaczego? Ponieważ wapń znajdujący się w naszym układzie krwionośnym oczyszcza organizm z niebezpiecznych pierwiastków. W ten sposób skutecznie zapobiegamy wydzielaniu nadmiernej ich ilości w postaci kamieni.
 3. Limonka i cytryna… Jak uniknąć kamieni nerkowych? Najlepiej spożywając sok z cytryny, bądź limonki (może być również ocet jabłkowy). Skutecznie przywracają one równowagę kwasowo – zasadową, zmniejszając narastanie kamieni nerkowych.

Jak leczyć kamienie nerkowe?

Co zrobić, jeśli kamienie na nerkach już się pojawiły? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie tej choroby. Oczywiście usuwanie kamieni można powiązać również z krokami, które wymieniliśmy mówiąc o zapobieganiu im.

 1. Kamicę bezcieniującą można leczyć dosyć łatwo. Wystarczą powyższe kroki i… dodatkowe tabletki, które skutecznie rozpuszczą znajdujące się w nerkach kamienie.
 2. W przypadku kamicy cieniującej, leczenie trwa znacznie dłużej. Kamieni nie da się bowiem rozpuścić. Jedyne więc co nam pozostaje, to (na szczęście) mało inwazyjne metody usuwania kamieni, takie jak między innymi litotrypsja (ESWL), zabieg przezskórny (PCNL) i ureterorenoskopia (URSL). Tradycyjne zabiegi operacyjne stosuje się coraz rzadziej.

2 comments on “Jak uniknąć kamieni nerkowych

 1. Fabrykant pisze:

  Pamiętajcie, że kamienie nerkowe to nie jest jakaś nagła przypadłość, która pojawia się jednego dnia i od razu. Nie jest to nagła sytuacja, ale problem, który sami sobie hodujemy przez wiele lat. Nie można o tym zapomnieć, że to sami sobie gotujemy ten los. A potem trzeba stosować trudne oczyszczanie organizmu.

 2. Żaróweczka pisze:

  Trzeba pić dużo mleka, bo to jest źródło wapnia, żeby dobrze przyswoić go do organizmu, bo dzięki temu nie powstaną u nas kamienie nerkowe. Trzeba regularnie pić mleko, ale nie w postaci jogurtów czy innych przetworzonych rzeczy. Samo mleko jest na nerki najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 − = 55