Owoce oczyszczające organizm

Toksyny dostają się do organizmu każdego dnia – z jedzeniem, piciem, powietrzem czy kosmetykami. W przypadku nagromadzenia się zbyt dużej ilości tych substancji w ludzkim organizmie, zostaje zaburzona jego wewnętrzna równowaga. Skutki bywają dość bolesne – przemęczenie, problemy z koncentracją, ból głowy, bezsenność, wzdęcia, zaparcia, choroby skórne i szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości.

W takiej sytuacji należy pomyśleć o oczyszczeniu organizmu ze zbędnych toksyn. Wprawdzie ludzki organizm to sprawnie działająca maszyna, która dosyć szybko – za pomocą wątroby, nerek i płuc – radzi sobie z toksynami, to jednak w wielu przypadkach należy wspomóc organizm odpowiednimi działaniami.

Owoce jako podstawa zdrowej diety

Jednym z podstawowych sposobów na oczyszczenie organizmu jest właściwa dieta, składająca się w głównej mierze z warzyw i owoców. Owoce jako podstawa zdrowej diety to stosunkowo prosty i bardzo efektywny sposób na odtrucie organizmu, który przynosi wiele korzyści:

 • dostarcza organizmowi wielu witamin i minerałów,
 • pomaga usunąć zatrzymaną w organizmie wodę,
 • odciąża układ pokarmowy,
 • reguluje pracę jelit (dzięki dobroczynnemu wpływowi na organizm zawartego w owocach błonnika),
 • stabilizuje poziom cukru we krwi.

Dodatkowo owoce oczyszczające organizm są łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie i przede wszystkim bardzo smaczne.

Jakie owoce na oczyszczanie organizmu?

Większość owoców jest bardzo zdrowych, a ich spożywanie przynosi organizmowi wiele korzyści. Jednak w przypadku konieczności pozbycia się toksyn, warto sięgnąć po owoce oczyszczające organizm, których składniki działają jak swego rodzaju miotła. Zdrowe owoce na oczyszczenie organizmu to:

 1. cytryna, która od wieków jest uważana za środek przeciwko rozmaitym truciznom, wspomaga pracę wątroby (czyli narządu neutralizującego toksyny i filtrującego krew), a zawarta w niej witamina C sprzyja wiązaniu toksycznych związków i usuwaniu ich wraz z moczem,
 2. jabłko, będące źródłem pektyn, które wiążą toksyny, oczyszczają organizm i poprawiają trawienie,
  awokado, które dzięki zawartości glutationu oczyszcza organizm z pestycydów oraz zabezpiecza wątrobę przed uszkodzeniami,
 3. grapefruit, który dzięki zawartości przeciwutleniaczy i witamin pobudza produkcje enzymów, a tym samym umożliwia wątrobie naturalne oczyszczenie organizmu, wspomaga proces trawienia oraz przemiany materii,
 4. żurawina, która dzięki zawartości antyoksydantów przyspiesza odtruwanie i ułatwia pozbycie się zalegających złogów,
  gruszka, która dzięki zawartości substancji zasadotwórczych (między innymi żelazo, potas, wapń i magnez) wspomaga usuwanie resztek produktów przemiany materii.

Dodatkowo warto uzupełnić swoją dietę o codzienną poranną szklankę wody z wyciśniętym sokiem z cytryny – to nie tylko doskonały sposób na oczyszczenie, ale także na pobudzenie do pracy całego układu pokarmowego.

Spożywanie owoców oczyszczających organizm powinno być uzupełnieniem zdrowej diety, bogatej w błonnik, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Świeże owoce oraz soki owocowe wykazują wysokie działanie detoksykacyjne, a dodatkowo mogą z powodzeniem zastąpić słodkie przekąski.


2 comments on “Owoce oczyszczające organizm

 1. pewniak pisze:

  Najlepiej w oczyszczaniu organizmu sprawdza się grejfrut, bo ma bardzo szerokie działanie. Przede wszystkim: ujemny bilans energetyczny, czyli po jedzeniu grejpfrutów po prostu się chudnie. Poza tym mają mnóstwo witaminy C, która jak wiadomo wpływa na odporność, skłonność do przeziębień i chorób. No i jeszcze oczyszcza organizm z toksyn. Mało?

 2. Szakir pisze:

  Jak najwięcej owoców zawierających witaminę C pomaga oczyścić organizm. Bo sama witamina C, co wszyscy chyba wiedzą, nie może zgromadzić się w organizmie w zbyt wielkich ilościach i jak się przekroczy dawkę graniczną, to po prostu jest wydalana z organizmu. A wraz z nią wydala się szkodliwe toksyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 9