Fakty i mity na temat oczyszczania organizmu

Współczesna cywilizacja nie sprzyja zdrowemu trybowi życia. Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu – to wszystko powoduje złe funkcjonowanie organizmu. W takiej sytuacji warto przeprowadzić zabieg oczyszczania organizmu z toksyn oraz zalegających złogów tłuszczu, co pozwoli mu na prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym – na przyjmowanie maksymalnych ilości wartościowych składników odżywczych.

Oczyszczanie organizmu stale pojawia się w wielu dyskusjach i publikacjach. Na jego temat narosło wiele mitów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto oddzielić je od prawdziwych faktów i obiektywnie spojrzeć na prawdy i mity na temat oczyszczania organizmu.

Po co oczyścić organizm

Nie ulega wątpliwości, iż organizm ludzki zatruwa się toksynami i dlatego należy przeprowadzać jego gruntowne oczyszczanie. W codziennie spożywanych produktach znajduje się wiele szkodliwych substancji, których należy się systematycznie pozbywać. Oczyszczanie organizmu zapobiega wielu chorobom – przede wszystkim tym związanym z układem trawiennym i pokarmowym. Dzięki piciu dużej ilości wody, spożywaniu warzyw i owoców oraz popijaniu herbatek ziołowych łatwiej pozbyć się resztek pokarmowych i zalegających toksyn, a tym samym zadbać o wygląd i lepsze samopoczucie. Wprawdzie na początku oczyszczania organizm może reagować zmianami skórnymi, które są reakcją skóry na usuwanie toksyn, ale jest to stan przejściowy. Warto też pamiętać o tym, aby każde oczyszczanie skonsultować z lekarzem – zwłaszcza, gdy cierpi się na jakieś dolegliwości bądź przyjmuje się określone leki.

Mity na temat oczyszczania organizmu

Oczyszczanie organizmu posiada niewątpliwie wiele zalet. Jednak jest to takie działanie, wokół którego narosło wiele mitów i niedomówień. Mity na temat oczyszczenia organizmu powodują, iż wiele osób nie posiada kompleksowej wiedzy na ten temat – co jest niezbędne przy rozpoczęciu procesu oczyszczania.

Najczęstsze mity o oczyszczaniu organizmu to:

  1. oczyszczanie organizmu polega na głodówce – wprawdzie jednodniowy post może być dobrym wstępem do dalszych działań, jednak właściwe oczyszczanie polega na zastosowaniu odpowiedniej diety,
  2. dieta oczyszczająca oparta jest na płynach – płyny niewątpliwie świetnie wspomagają oczyszczanie organizmu, ale trzeba pamiętać o dostarczaniu wszelkich niezbędnych składników i minerałów, co jest możliwe dzięki zbilansowanej diecie,
  3. oczyszczanie to tylko dieta – spożywanie właściwych produktów jest niezbędne w procesie oczyszczania, jednak należy dodatkowo oczyszczać ciało za pomocą peelingów bądź ziołowych parówek, gdyż organizm pozbywa się toksyn nie tylko za pomocą nerek i jelit, ale także za pomocą skóry.

Mitem, który stale funkcjonuje w świadomości ludzkiej, jest przekonanie, iż oczyszczanie za pomocą głodówki jest skutecznym sposobem na odchudzanie. Wręcz przeciwnie – organizm pozbawiony składników odżywczych zaczyna spowalniać metabolizm i gromadzić zapasy. Dlatego sama głodówka nie jest dobrą metodą na odchudzanie, a oczyszczanie organizmu może być jedynie wstępem do walki z nadprogramowymi kilogramami.


2 comments on “Fakty i mity na temat oczyszczania organizmu

  1. Melvin pisze:

    Głodówka to najgorsze co można zrobić podczas oczyszczania organizmu. Zwłaszcza, że po dwóch dniach prawdziwej głodówki organizm praktycznie zaczyna „zjadać się sam”, a jeszcze do tego minimalizując wchłanianie resztek substancji odżywczych, a energię czerpiąc ze spalanych mięśni!!!

  2. Fin pisze:

    Na oczyszczanie organizmu dobra jest sauna. Właśnie tam przez skórę można usunąć większość toksyn, które nie gromadzą się bezpośrednio w jelitach, nerkach czy żołądku. A to ważne jeśli chcemy kompleksowo oczyścić organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 7 =