Jak oczyścić jelita

Jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego to zanieczyszczanie się jelit i związane z tym choroby. Zalegające w jelitach resztki pokarmowe bardzo negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu. To w jelitach zachodzą procesy gnilne, które mogą uszkodzić błonę śluzową jelit.

Niestrawiony pokarm zalegający w jelitach może być przyczyną wytwarzania toksycznych związków, które są wchłaniane do krwiobiegu.

Skutki zanieczyszczania się jelit są odczuwalne w całym organizmie, gdyż jest to:
nieprawidłowe trawienie,
niedobory witamin i związków mineralnych,
gorsza wchłanialność wapnia,
brak energii życiowej,
zmęczenie i apatia,
zmniejszona odporność,
zanieczyszczona krew, co utrudnia bądź uniemożliwia regenerację organizmu,
częste bóle głowy.

Źle funkcjonujące jelita wpływają na cały organizm i mogą prowadzić do chorób układu pokarmowego, sercowo – naczyniowego oraz nerwowego.

Jak usprawnić działanie jelit

Istnieje kilka sposobów na usprawnienie funkcjonowania jelit. Podstawowy z nich to zmiana sposobów żywienia i ogólnego stylu życia. Najlepsza dieta na poprawę działania jelit to dieta bogata w błonnik, warzywa i owoce. Warto też raz na jakiś czas przeprowadzić oczyszczanie jelit, które pomoże pozbyć się zalegających złogów i niestrawionych odpadów przemiany materii. Jak oczyścić jelita? Można to zrobić sposobami domowymi (które są łagodniejsze i nieinwazyjne) bądź za pomocą zabiegów mechanicznych, które w swoim działaniu są bardziej radykalne.

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit polegają głównie na spożywaniu określonych produktów przez pewien okres czasu. Do najpopularniejszych metod oczyszczania jelit w domu można zaliczyć:

 1. Oczyszczanie jelit otrębami: kuracja trwa przez okres jednego miesiąca i polega na codziennym spożywaniu sześciu łyżek otrąb; należy je przyjmować trzy razy dziennie (po dwie łyżki), każdorazowo piętnaście minut przed posiłkiem i popijać dwoma szklankami wody.
 2. Oczyszczanie jelit kefirem: kuracja trwa jeden dzień i polega na tym, iż co godzinę należy wypić jedną szklankę kefiru; ten rodzaj oczyszczania należy zastosować raz w miesiącu.
 3. Oczyszczanie jelit jabłkami: ta metoda jest bardzo skuteczna, gdyż zawarte w jabłkach enzymy działają niczym miotła, wymiatająca z organizmu wszelkie toksyny i szkodliwe substancje; kuracja trwa jeden dzień, podczas którego należy spożyć dwa kilogramy jabłek (podzielonych na osiem porcji).

Oczyszczanie jelit surowymi warzywami: przez jeden dzień należy spożyć dwa kilogramy sałatek sporządzonych z surowych warzyw (na przykład marchewki, kapusty, kalafiora, papryki, cukinii, ogórków rzodkiewki).

Podstawą oczyszczania jelit w domu jest spożywanie produktów z dużą zwartością błonnika, które usuną toksyny i wspomogą prawidłową pracę jelit. Po zakończeniu określonej kuracji warto zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe i przejść na zbilansowaną i bogatą w błonnik dietę.

W przypadku dużego zanieczyszczenia jelit można zastosować oczyszczanie mechaniczne. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który wyjaśni, jak się oczyszcza jelita tymi sposobami. Najbardziej popularna jest lewatywa, którą można samodzielnie wykonać w domu. Innym zbiegiem jest hydrokolonoterapia, która polega na płukaniu jelit wodą i powinna być wykonywana w gabinetach lekarskich.


4 comments on “Jak oczyścić jelita

 1. scena pisze:

  Ta mieszanka Fibra Vitale całkiem nieźle działa. Wprawdzie mogłaby być trochę tańsza, ale skoro są najlepsi na rynku i chyba największym producentem w Polsce, to pewnie działają jak Apple – mogą sobie o 30% podnieść cenę za produkt o 10% lepszy od konkurencji, bo i tak znajdzie się dużo ludzi, którzy za to zapłacą.

 2. Szuwarowy pisze:

  Bo to wszystko sprowadza się praktycznie do jednego. Im więcej błonnika, tym lepiej. Oczywiście najlepiej przyjąć go w czystej postaci, wyizolowanej, a nie wierzyć, że zjemy odpowiednią ilość warzyw zawierających błonnik.

 3. friko pisze:

  chyba nic tak dobrze nie czyści jelit jak dicopeg 10g. jest środkiem całkowicie bezpiecznym dla organizmu, o osmotycznym działaniu przeczyszczającym co znaczy, że nie jest wchłaniany, tylko w całości opuszcza organizm

 4. popek pisze:

  Widzę, że jak sępy do padliny zlecieli się sprzedawcy cudownych pigułek 🙂

  Pewnie, po co w ogóle jeść warzywa i owoce, jak można wziąć pigułkę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 3