Oczyszczanie wątroby

Wątroba to nadal niedoceniany narząd, który jako jedyny potrafi samodzielnie zregenerować się po uszkodzeniu. Wszechobecne w żywności i powietrzu toksyny przyczyniają się do jej nadmiernego obciążenia, przez co nie jest ona w stanie pełnić prawidłowo swoich funkcji. Dlatego też niezwykle ważne jest, abyśmy regularnie oczyszczali ten narząd, który neutralizuje szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Jak oczyścić wątrobę?

Wątrobie na ratunek, czyli jak się oczyszcza wątrobę

Oczyszczanie wątroby to inaczej jej detoksykacja, która obecnie jest praktycznie niezbędna do zachowania homeostazy w organizmie. Zanieczyszczone środowisko, źle zbilansowana dieta, bogata w produkty wysoko przetworzone, brak ruchu, nadużywanie leków oraz nasycone chemią produkty przyczyniają się do tego, że wątroba w końcu zaczyna szwankować, a wraz z nią pozostałe narządy. Jak zatem sobie pomóc?

Warto wiedzieć, że wątroba jest szczególnie podatna na uszkodzenia spowodowane wskutek spożywania alkoholu. Organ ten jest odpowiedzialny za jego metabolizowanie, więc nadmierne picie alkoholu przyczynia się do złuszczania wątroby, co wywołuje stan zapalny, marskość, a nawet całkowitą niewydolność narządu. W celu pozbycia się toksyn i przyśpieszenia procesu detoksykacji warto wspomóc się odtruwającą dietą. Podstawą powinny być świeże i surowe warzywa, bogate w błonnik, zimnotłoczone oleje roślinne oraz dobrej jakości mięso i ryby. Należy wystrzegać się smażenia, a produkty przyrządzać na parze lub też dusić w małej ilości wody. Ograniczyć też należy podaż tłuszczów utwardzonych oraz węglowodanów prostych. Najlepiej też zrobić sobie detoks cukrowy, za co wątroba się sowicie odwdzięczy.

Naturalne oczyszczanie wątroby

Warto sięgnąć również po preparaty wspomagające naturalne oczyszczanie wątroby, czyli najróżniejsze zioła oraz suplementy diety na bazie ostropestu plamistego, karczocha, chlorelli oraz mniszka lekarskiego. Nie należy też zapominać o odpowiedniej ilości wody, która pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Pić należy jednak w małych ilościach, ale często. Najlepiej postawić na produkty naturalne i wprowadzić aktywność fizyczną, która wspomoże przemianę materii.

Siedzący tryb życia jest częstą przyczyną nie tylko drobnych dolegliwości, ale także poważnych schorzeń. Spacery na świeżym powietrzu są nieocenione, a wysiłek pobudzający przepływ limfy wzmacnia procesy detoksykacyjne. Nie bez znaczenia jest także przyjmowanie leków. Nawet te bez recepty wpływają negatywnie na przebieg wielu procesów w naszym organizmie. Okazuje się, że leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą prowadzić do zatrucia i obumierania komórek wątroby, a antybiotyki sieją spustoszenie niemal w każdym narządzie. Warto więc stawiać na naturalne sposoby, gdy złapie nas przeziębienie czy też w przypadku pojawienia się bólu.


3 comments on “Oczyszczanie wątroby

  1. fitoestrogen pisze:

    Wbrew pozorom często nie tylko dieta jest kluczowa w oczyszczaniu wątroby. Spore znaczenie ma też to, czy się trochę ruszacie. Oczywiście idealnie byłoby jednocześnie zdrowo jeść i być aktywnym, ale w mieście to często się kompletnie nie udaje. Nie ma sensu się napinać, że damy radę, bo nie damy, ale choćby weekendowe przejażdżki rowerem to już coś.

  2. Danka pisze:

    Na pewno zero alkoholu, a także zdrowa dieta. Na oczyszczanie wątroby nie trzeba szukać specjalnych tabletek czy proszków, zwłaszcza że sprawne jelita zrobią wszystko z dobrą dietą. I wątroba będzie mogła dzięki temu działać znacznie lepiej.

  3. Godomor pisze:

    Kiedyś nie zwracałem uwagi na swoją wątrobę, ale jak zacząłem mieć z nią problemy to lekarz powiedział, że muszę zmienić dietę i często się ruszać. Posłuchałem się go bo przynajmniej nie wciskał mi żadnych leków. Zacząłem też pić zioła HepaVitale i po kilku tygodniach poczułem się o wiele lepiej. Nie zrezygnowałem ze swoich nowych nawyków tylko jeszcze je udoskonalam, aby czuć się jeszcze lepiej 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 − 76 =