Zboża oczyszczające organizm

Diety oczyszczające zwykle kojarzą się z dużą ilością owoców i warzyw, których głównym zadaniem jest przyspieszenie pracy wątroby, nerek czy jelit. W takiej diecie ważne jest również spożywanie dużej ilości płynów. Jednak bardzo często nie docenia się roli, jaką odgrywają zboża, które również pomagają w oczyszczaniu organizmu.

Zboża na oczyszczenie organizmu

W większości diet odchudzających zaleca się zamianę produktów z pszenicy na pieczywo ciemne, zawierające dużo błonnika. Oznacza to, że w diecie korzystniejsze z punktu widzenia oczyszczania organizmu są zboża mało przetworzone: jęczmień, żyto, proso, owies, ale również ciemny ryż czy kasze. Z mniej znanych do niedawna zbóż obecnie dietetycy zalecają jedzenie ziaren amarantusa oraz komosy ryżowej. Przy zaplanowanym jednodniowym detoksie rezygnuje się z białej mąki, natomiast w czasie takiego oczyszczającego dnia można np. zjeść pół kilograma ugotowanej kaszy jaglanej, podzielonej na porcje. Kasza jaglana jest jedyną kaszą, która działa zasadotwórczo, zatem przyspiesza odkwaszanie organizmu. Ze względu na zawartość błonnika przyspiesza przemianę materii, a jednocześnie zawiera składniki przeciwgrzybicze i może być stosowana przy niestrawnościach.

Monodiety zbożowe oczyszczające organizm

Chociaż przy dietach odchudzających, podobnie jak przy diecie dla osób z nietolerancją glutenu, zaleca się odstawienie produktów z pszenicy, to można po nią sięgnąć decydując się na trwającą maksymalnie do 14 dni monodietę zbożową. Oprócz pszenicy można do niej wykorzystać również orkisz, pęczak czy ciemny ryż. Zboże należy zalać wodą, a następnie ugotować do miękkości. W przypadku pszenicy dzienna porcja ugotowanego zboża to jedna szklanka zboża zalana 3 szklankami wody na noc, a następnie ugotowana bez dodatku soli. Tak przygotowane zboża można jeść dowolnie często, przy czym zaleca się również picie dużej ilości płynów, nie tylko wody mineralnej, ale również herbat ziołowych z kminem czy koprem włoskim. Monodiety zbożowe stosuje się zwykle raz w roku, najczęściej wczesną wiosną.

Zboża na oczyszczenie organizmu

Nieco inne podejście do oczyszczającej diety opartej na zbożach prezentuje dieta trójzbożowa. Zboże oczyszczające organizm w tym przypadku to również kasza jaglana. Ta dieta oferuje większą różnorodność spożywanych posiłków, bowiem każdego dnia wolno sięgać po trzy różne rodzaje zbóż, łącząc np. kaszę jaglaną, pęczak i ryż lub też zamieniając pęczak na orkisz. Podobnie jak monodieta zbożowa, także i taka dieta może być stosowana nie dłużej niż przez 14 dni. W takich dietach ważne jest picie dużej ilości płynów oraz sięganie po niezbyt forsowne formy aktywności fizycznej, która również przyspiesza oczyszczanie organizmu.

Pełne ziarna zbóż zawierają składniki mineralne niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Według niektórych dietetyków dobrze zbilansowana dieta dorosłego człowieka w 40% oparta jest na produktach zbożowych, które dzięki dużej zawartości błonnika przyspieszają przemianę materii. Zboża zawierają węglowodany złożone, które stopniowo uwalniają energię, przez co nie prowadzą do ataków niekontrolowanego głodu.


2 comments on “Zboża oczyszczające organizm

  1. czuły Marek pisze:

    Ja od kilku dni jem codziennie rano otręby owsiane z mlekiem i świetnie to na mnie działa. Nie mam żadnych kłopotów z wypróżnianiem, co pozytywnie wpływa nie tylko na przemianę materii, ale też na to, że nie czuję ociężały i pewnie lada dzień zacznę obserwować to o ile schudłem.

    • ktoś wyjątkowy pisze:

      No i gratki, dodaj do tego jeszcze suszone śliwki, a zobaczysz jaki piorunujący efekt poczujesz 🙂 Oczywiście polecam w kontrolowanych warunkach, na początku w domu, co znacząco pozytywnie wpłynie na oczyszczanie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 − 73 =