Użycie botoksu w leczeniu dokuczliwej nadpotliwości

Często spotykałeś się z sytuacją, w której czułeś, że pot spływa po całej Twojej twarzy? Nieraz bałeś się podać komuś rękę, ponieważ miałeś wrażenie, że jest cała mokra? Ponadnormatywna nadpotliwość to problem dużej liczby ludzi, który potrafi sprawić wiele przykrości w sytuacjach publicznych.

Nic więc dziwnego, że eksperci z dziedziny medycyny od lat szukają sposobu, żeby zwalczyć nadpotliwość głowy i twarzy. W ciągu ostatnich dekad zostały opracowane liczne metody, które radzą sobie z problemem nadmiernych wydzielin ze skóry. Szczególnie popularnym sposobem jest botoks na nadpotliwość, ponieważ jest on nieskomplikowany i niemal zawsze wywołuje zadowalające rezultaty.

Wstrzykiwanie botoksu w dłonie polega na wprowadzaniu pod skórę, przy pomocy cienkiej igły, toksyny botulinowej, która skutecznie blokuje gruczoły potowe. W ten sam sposób aplikuje się botoks na czoło, którego nadmierna potliwość bywa często dokuczliwa. Zabieg jest niemal całkowicie bezbolesny i w większości przypadków trwa zaledwie kilkanaście minut.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjent, który decyduje się na botoks na nadpotliwość praktycznie nie musi się do niego przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że ta metoda walki z potem nie jest wskazana dla wszystkich osób. Chociażby kobiety ciężarne oraz karmiące mlekiem nie powinny brać w niej udziału. Osoby, które są nadwrażliwe na któryś ze składników używanego preparatu również powinny darować sobie botoks na nadpotliwość. Nie wolno także wykonywać zabiegu, jeśli dokuczliwa nadpotliwość dotyczy miejsca, które jest w jakikolwiek sposób zainfekowane. Chcąc mieć pewność, że botoks na nadpotliwość jest dobrym rozwiązaniem w konkretnym przypadku, należy wybrać się do dermatologa, który precyzyjnie określi stan skóry.

Przebieg zabiegu

Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu na nadpotliwość czoła jest wywiad z pacjentem. Następnie zleca się wykonanie testu Minora, który pozwala lekarzowi określić, które dokładnie fragmenty skóry należy potraktować toksyną botulinową. Specjalista przy pomocy fioletu gencjany dzieli wyznaczone miejsce na orientacyjne, kwadratowe pola, co ułatwia precyzyjne wykonanie głównego procesu operacji. Botoks na nadpotliwość dłoni wstrzykiwany jest za pomocą specjalnej igły, której ukłucia prawie nie wywołują bólu. Wrażliwsi pacjenci mogą jednak poprosić lekarza o miejscowe znieczulenie, które gwarantuje w pełni bezbolesny zabieg. Analogicznie cały proces wygląda w przypadku zabiegu na nadpotliwość dłoni, z tym że wykonuje się go na innym fragmencie ciała.

Po zabiegu

Zaaplikowanie toksyny botulinowej na nadpotliwość jest prostym zabiegiem, dlatego też nie wymaga żadnych specjalnych działań w okresie rekonwalescencji. Niestety, nadpotliwość nie jest prosta do pokonania i wstrzyknięty botoks zapewnia maksymalnie rok skuteczności. Po tym okresie można ponownie poddać się zabiegowi, który zapewne przyniesie te same efekty. Co prawda nie jest to darmowy proces, ale w wielu wypadkach warto zainwestować trochę pieniędzy, ponieważ ponadnormatywna nadpotliwość może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie.


3 comments on “Użycie botoksu w leczeniu dokuczliwej nadpotliwości

  1. Khaijo pisze:

    Użycie botoksu w leczeniu dokuczliwej nadpotliwości jest bardzo nowoczesną metodą. Chętnie zagłębię się w ten temat, ale najpiew udam się do dermatologa. Pozdrawiam 🙂

  2. KasiMan pisze:

    Kiedyś już czytałam artykuł o użyciu botoksu w leczeniu dokuczliwej nadpotliwości, jest to świetna metoda i chętnie ją wypróbuje w przyszłości. Pozdrawiam i dziękuję za informacje 🙂

  3. MarianSzyman pisze:

    Wow!! Do roku skuteczności? 🙁 Nie słyszałem jeszcze o użyciu botoksu w leczeniu dokuczliwej nadpotliwości. Na pewno sprawdzę!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 66