Jak papierosy zatruwają organizm

Palenie papierosów to bardzo szkodliwy nałóg, od którego niezwykle trudno jest się uwolnić. Nikotyna wpływa na nas odprężająco i nawet sam nawyk podnoszenia papierosa do ust i zaciągania się nim, potrafi nas uspokoić. Na szczęście, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak wpływa palenie papierosów na zatrucie organizmu. To właśnie papierosy odpowiadają za powstanie i rozwój wielu chorób i schorzeń. Prezentujemy najpoważniejsze zagrożenia, jakie niesie ze sobą palenie.

Jak papierosy zatruwają organizm?

W skład papierosów wchodzi nie tylko nikotyna. Znajdziemy w nich kilkaset substancji chemicznych, z czego znaczna część bardzo negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Naliczono, że ponad czterdzieści z tych substancji ma działanie rakotwórcze. Papierosowy dym wdychany do naszego organizmu ma niszczący wpływ na praktycznie każdy organ, z którym się zetknie, a więc na jamę ustną, przełyk, żołądek, trzustkę, pęcherz moczowy, uderza również w nasz układ nerwowy, oddechowy i sercowo-naczyniowy.

Szkodliwe oddziaływanie papierosów

Lista chorób rozwijających się bądź wywołanych przez papierosy jest bardzo długa. Do najgroźniejszych z nich zalicza się oczywiście nowotwory. Naukowcy już lata temu wykazali związek między paleniem papierosów, a występowaniem raka płuc, raka krtani i raka przełyku. U osób nałogowo palących dochodzi również do uszkodzenia i poważnych chorób płuc. To nie jedyne przykłady tego, jak palenie papierosów zatruwa organizm, koniecznie należy wymienić także możliwość wystąpienia zawału, wrzodów żołądka, nadciśnienia i przyspieszonego rozwoju chory Alzheimera. Kobiety, które palą będąc w ciąży, narażają swój płód na upośledzenie fizyczne i intelektualne, zwiększają też możliwość poronienia.


2 comments on “Jak papierosy zatruwają organizm

  1. fanfik pisze:

    Polecam plaster nikotynowy na rzucenie palenia: http://jakrzucicpalenie.net.pl/rzucanie-palenia/plaster-nikotynowy/
    Nie jest to żadna reklama, bo możecie sobie kupić plaster dowolnej firmy. Ale u mnie to było jedyne co zadziałało i pozwoliło rzucić palenie papierosów i teraz każdego przekonuję, że jest to dobry pomysł.

  2. Francuzik pisze:

    Najważniejsze to pamiętać, że dym papierosowy nie zatruwa tylko naszego organizmu. Powinny być chyba jakieś napisy na paczkach papierosów. Coś w stylu, że nie każdy chce to wdychać. Bo jak widzę tych palących na przystankach, w przejściach podziemnych, autobusach i pociągach, to mam ochotę im łomot spuścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 19 =