Zapalenie mieszków włosowych – jak sobie radzić?

Zapalenie mieszków włosowych – jak sobie radzić?
Oceń nasz wpis!

Zapalenie mieszków włosowych to bardzo uciążliwy i nieprzyjemny problem, który niestety dotyka bardzo często osoby, które pozbywają się zbędnego owłosienia różnymi metodami. Dolegliwość ta objawia się najczęściej pojawieniem się wyprysków oraz zaczerwienienia/ Miejsca takie są również są podatne na ból.

Najczęściej pojawia się zapalenie mieszków włosowych po depilacji. Mieszek włosowy jest to tak naprawdę kanalik, z którego włos wyrasta. Kiedy pozbywamy się włosów pozostaje on otwarty, dzięki czemu mogą wniknąć do niego wszelkie drobnoustroje powodujące zapalenie mieszków włosowych. Leczenie domowe na szczęście przynosi zazwyczaj spodziewane rezultaty, więc nie trzeba za każdym razem zgłaszać się z tym problemem do lekarza czy kosmetyczki. Dolegliwość ta może też pojawić się w wyniku stosowania niektórych leków, kontaktu skóry z niektórymi substancjami, czy też jako skutek podrażnienia mechanicznego, na przykład przez ubranie.

Kiedy już dopadnie nas zapalenie mieszka włosowego, leczenie należy rozpocząć możliwie jak najszybciej. W domu pomoże nam przemywanie zakażonego miejsca wodą utlenioną i stosowanie kremów, które zregenerują nasz naskórek. Wizyta u dermatologa natomiast prawdopodobnie zakończy się przypisaniem odpowiedniego antybiotyku na zapalenie mieszków włosowych. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, odradza się branie ich na własną rękę.

Gdzie najczęściej pojawia się zapalenie mieszka włosowego? Na nogach, ponieważ jest to część ciała najczęściej depilowana przez kobiety. Zazwyczaj po skończonym zabiegu wkładamy długie, obcisłe spodnie, legginsy lub rajstopy, co sprzyja podrażnieniom oraz przenoszeniu się drobnoustrojów i patogenów.

Niestety, czasami również może pojawić się zapalenie mieszka włosowego na głowie, które jest dużo bardziej niebezpieczne i uciążliwe, ponieważ możemy wtedy stracić część włosów. Objawia się pojawieniem się swędzących krostek, których nie powinniśmy usuwać samodzielnie, lecz jak najszybciej wybrać się do lekarza dermatologa.

Specjaliści zauważyli, że laserowa depilacja ciała może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości zjawiska zapalenia mieszków włosowych. Przede wszystkim zostaje dzięki niej wyeliminowany czynnik powodujący dolegliwość – nie trzeba już pozbywać się niechcianych włosków, ponieważ laserem zostają one usunięte już na zawsze.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3