Leczenie zębów u stomatologa

Stomatolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem zębów. Zaleca się, aby stomatolog był odwiedzany regularnie, ponieważ wtedy znacznie zmniejszają się problemy związane z zębami. Stomatolog po przeglądzie stomatologicznym podejmie decyzję o tym, jakie zabiegi należy wykonać w dalszym leczeniu zębów, i czy w ogóle takowe będą konieczne.

Stomatolog, czyli lekarz dentysta

Każdy kto ma jakiekolwiek problemy z zębami powinien udać się do lekarza dentysty, który sprawdzi co się dzieje i jeśli będzie taka potrzeba to zajmie się ich leczeniem. Lekarz dentysta jest bowiem specjalistą w tej dziedzinie, to też dzięki temu zajmie się naszymi zębami w sposób profesjonalny. Idąc do takiego lekarza możemy odstawić na bok strach i obawy, które nas dopadają praktycznie przed każdą wizytą, gdyż wiadomo, iż nic złego nam się tam nie stanie.

Wizyta u dentysty

Zaleca się co najmniej raz na pół roku zgłosić się do dentysty w celu sprawdzenia swoich zębów. Tak częsta wizyta u dentysty jest wskazana, ponieważ dzięki temu na długo uda nam się zachować nasze zęby w dobrej kondycji. Dodatkowo także przy takich rutynowych wizytach będziemy mogli pozwolić sobie na trochę przyjemności dla naszych zębów i skorzystać z różnych zabiegów jak chociażby wybielanie, polerowanie, odkamienianie.

Opryszczka a dentysta

Przeważnie na wizytę do dentysty zapisujemy się z dosyć sporym wyprzedzeniem. Nie jesteśmy wtedy w stanie przewidzieć, czy nic nam na ten termin nie wypadnie oraz czy się nie rozchorujemy. Wizytę u dentysty należy odwołać np. w przypadku występowania opryszczki. Podczas leczenia stomatolog może łatwo przebić worek z płynem, przez co wirus może się rozprzestrzenić. Opryszczka a dentysta nie jest więc dobrym połączeniem. Zdecydowanie wskazane jest wyleczenie opryszczki i dopiero wtedy udanie się do dentysty.

Kiedy nie iść do dentysty

Do dentysty nie należy iść w następujących przypadkach:

 • przeziębienie,
 • opryszczka wargowa,
 • menstruacja,
 • ciąża, jeśli nie bolą nas zęby

Znieczulenie u dentysty – kiedy potrzeba i czy boli

Idąc na wizytę do dentysty wiele osób od razu decyduje się na znieczulenie. Nie jest to jednak do końca odpowiednie postępowanie, ponieważ znieczulenie u dentysty powinno być podawane wtedy, gdy jest taka potrzeba. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o znieczulenia to także mamy kilka rodzajów i jeśli jest już taka potrzeba, to warto wiedzieć jaki rodzaj znieczulenia dentysta nam aplikuje. Bowiem wśród rodzajów znieczuleń wyróżnić możemy:

 • powierzchowne,
 • przewodowe,
 • nasiąkowe,
 • śródwięzadłowe.

Warto więc poprosić dentystę o wyjaśnienie przed podaniem nam znieczulenia jakie ono jest i dlaczego właśnie taki, a nie inny rodzaj chce nam podać. Znieczulenie jest potrzebne, gdy musimy wyrwać zęba. Jest także wskazane w leczeniu zębów kanałowo, oraz w przypadku, gdy idziemy do dentysty z bolącym zębem, ponieważ wtedy podczas leczenia możemy odczuwać ból. Znieczulenie nie boli, możemy jedynie poczuć ukłucie podczas aplikowania.

Strach przed dentystą

Wiele osób boi się dentysty. By zwalczyć strach przed dentystą warto regularnie chodzić na wizyty. Jeśli bardzo obawiamy się bólu, warto poprosić o znieczulenie, a wtedy na pewno nie odczujemy żadnego bólu. Do dentysty warto umówić się na konkretną godzinę tak, by nie stresować się jeszcze siedząc w poczekalni.

Stomatolog dziecięcy

Wybierając się do dentysty z dzieckiem warto jest poszukać odpowiedniego stomatologa. Najlepszy będzie stomatolog dziecięcy, ponieważ ma on zupełnie inne podejście do dziecka, niż zwykły stomatolog. Co więcej posiada także sprzęt przystosowany właśnie dla dzieci oraz metody, które są stosowane tylko do takich właśnie małych pacjentów. Dzięki temu narzędzia dziecku nie wydają się takie straszne i z większą odwagą otwiera buzię.

Jak przygotować dziecko do wizyty

 • zabawa z dzieckiem w dentystę w domu chociażby na misiach,
 • obiecanie nagrody, jeśli dziecko będzie grzeczne u dentysty,
 • wyjaśnienie jak pani doktor wygląda i co będzie robiła,
 • pozwolić dziecku zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę oraz wybrać, z którym rodzicem chce na wizytę iść.

Dentysta dla dzieci

Warto jest iść z dzieckiem do specjalnego dentysty dla dzieci, ponieważ tacy specjaliści mają często gabinety przystosowane do wizyt dla dzieci. Co więcej dentysta dla dzieci może wynagrodzić dziecko np. naklejką lub lizakiem – dla dziecka taka nagroda bywa bardzo motywująca. Dodatkowo dentysta, dla każdego dziecko przeznacza dużo więcej czasu niż normalny stomatolog, ponieważ wie, iż z dzieckiem w wielu przypadkach trzeba się trochę zaprzyjaźnić, aby zyskać jego zaufanie.


4 comments on “Leczenie zębów u stomatologa

 1. Martyna pisze:

  Przede wszystkim glupie jest, ze rodzice strasza dzieci stomatologiem, potem nie ma sie co dziwic, ze dzieciaki boją sie strasznie wizyty…

  • pugslife pisze:

   No wlasnie, to jest strasznie głupie, to samo z pokazaniem stereotypowego dentysty w np. serialach albo filmach gdzie kazdy zabieg to horror.

 2. Karol pisze:

  A to znieczulenie przy zabiegu moze miec jakies negatywne efekty? Bo tak to zabrzmialo odnosnie brania go przy kazdej wizycie.

 3. Daria pisze:

  Ja juz od malego chodzilam tyle do dentysty, ze dawno przestalam sie bac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 11