Plamy na twarzy po opalaniu

Pierwsze, solidne, letnie promienie słońca niejednego napawają optymizmem i energią do życia. Dlatego tak ochoczo, każdy z nas po długiej, zimowej przerwie wystawia swoje ciało na kontakt ze słońcem, wypatrując bursztynowych efektów na skórze. Niestety, nie zawsze pojawiają się one tak jak byśmy tego chcieli.
Bardzo często pojawiającym się problemem związanym ze słońcem są plamy na twarzy po opalaniu. Ich obecność może być związana zarówno z oparzeniem słonecznym i występującymi w jego wyniku przebarwieniami, jak również z zakażeniem grzybicznym. Problem plam po opalaniu dotyczyć może również kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne, czy inne leki na receptę. Dowiedz się czy białe ślady po opalaniu mogą być objawami bielactwa i sprawdź jakie istnieją metody na pozbycie się nieestetycznych zmian na skórze.

Najczęściej za plamy na twarzy po opalaniu odpowiada hipopigmentacja – barwnikowe zaburzenie skóry związane z niedoborem melaniny w naskórku. Zaburzenie to powstaje na wskutek zniszczenia melanocytów – komórek produkujących melaninę – to barwnik odpowiadający za pochłanianie promieni UV.

Kolejną przyczyną pojawiania się plam może być grzybica skóry, inaczej łupież pstry. Jego objawy to niewielkie, różowe plamy, które odbarwiają się w kontakcie ze słońcem.

Plamy na skórze mogą być również wynikiem stosowania leków z substancją fotouczulającą, w wyniku czego białe plamy to nic innego jak fotoalergiczna reakcja skóry. Do leków zmniejszających odporność skóry zaliczyć można, np. leki przeciwcukrzycowe, moczopędne, przeciwgrzybicze, sulfonamidy, czy wspomniane już wcześniej tabletki antykoncepcyjne. W przypadku stosowania ww. leków, a także do 3 tygodni po zakończeniu ich zażywania należy unikać słońca i stosować mocne filtry.

Liczne przebarwienia mogą pojawić się po zbyt wczesnym wystawianiu skóry na słońce po odbyciu zabiegów medycyny estetycznej, do których zaliczyć można mikrodermabrazję, czy zabiegi wykonywane z wykorzystaniem lasera.

Białe plamy na skórze mogą dotyczyć również kobiet w okresie ciąży, ze względu na podwyższony poziom estrogenów umożliwiający nieprawidłową pracę wspomnianych wcześniej malanocytów.

Czy białe plamy na twarzy po opalaniu to bielactwo?

Większość lekarzy twierdzi, że białe plamy po opalaniu nie mają nic wspólnego z bielactwem. Do powstania tej choroby przyczynia się systematyczne wyniszczanie melanocytów – przypomnijmy – komórek, które są odpowiedzialne za kolor skóry. Pojawiające się na skórze plamy nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, jednakże wystawianie ich na słońce już tak. Kontakt powstałych już zmian na skórze ze słońcem może doprowadzić do problemów związanych z gojeniem się oparzeń słonecznych, czy zmian nowotworowych.

Jak pozbyć się białych plam po opalaniu?

Jeśli podejrzewasz, że plamy na skórze powstały w wyniku zakażenia grzybicznego udaj się do dermatologa, w tak zwanym między czasie możesz zastosować leki hamujące wzrost grzybów, wystarczy zapytać o takie w aptece. Jeśli natomiast plamy powstały w wyniku oparzenia słonecznego dobrą metodą jest zastosowanie wyciągu z aloesu, czy alg morskich – przyspieszają one regenerację skóry.

W odbudowie lipidowej warstwy naskórka pomogą też witaminy A i E, które możesz aplikować na odbarwione miejsca. Makijaż, lub samoopalacz to dobre metody na zakamuflowanie odbarwień na twarzy, do czasu ich zniknięcia. Zdrowym sposobem jest również jedzenie produktów zawierających beta-karoten, tu zaleca się w szczególności zwykłą marchew.

Więcej informacji na http://plamy.info.pl/ – blogu o plamach na skórze.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 4 =